Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z nieruchomości spadkobierczyni z powodu długów spadkodawcy wobec ZUS

skomentuj

Pytanie: 5 lat temu zmarł mój mąż, razem mieliśmy kupione mieszkanie, mąż miał dług w ZUS (około 3000z). Ja obecnie nie mieszkam w Polsce wiec wynajęłam mieszkanie. Dzisiaj osoba, która wynajmowała ode mnie mieszkanie wyprowadziła się, moja mama pojechała odebrać klucz i wtedy przyszedł Pan wycenić mieszkanie. Miał nakaz z sądu. Mama zadzwoniła do mnie i chodzi o spadek po zmarłym mężu. Domyślam się że chodzi o ZUS. Proszę i napisać co teraz zrobić w takiej sytuacji? Jak z tego wybrnąć aby nie zajęli mieszkania?

Odpowiedź: Niestety, skoro nie odrzuciłaś spadku po mężu ani nie przyjęłaś tylko z dobrodziejstwem inwentarza, to odpowiadasz za jego długi – przechodzą długi spadkodawcy na Ciebie jako spadkobiercę. Mieszkanie może zostać zlicytowane, chyba że spłacisz dług męża.

Skoro dług wobec ZUS jest sprzed pięciu lat a w każdym bądź razie jeszcze sprzed 2012 roku, to niestety obowiązuje w tym przypadku jeszcze 10 letni termin przedawnienia. No chyba, że mimo tego dług ten jest przedawniony, to można by bronić się przed egzekucją podnosząc zarzut przedawnienia długu.

Maj 15th, 2016 at 10:51 am

Skomentuj