Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z nieruchomości spadkobierczyni z powodu długów spadkodawcy wobec ZUS

skomentuj

Pytanie: 5 lat temu zmarł mój mąż, razem mieliśmy kupione mieszkanie, mąż miał dług w ZUS (około 3000z). Ja obecnie nie mieszkam w Polsce wiec wynajęłam mieszkanie. Dzisiaj osoba, która wynajmowała ode mnie mieszkanie wyprowadziła się, moja mama pojechała odebrać klucz i wtedy przyszedł Pan wycenić mieszkanie. Miał nakaz z sądu. Mama zadzwoniła do mnie i chodzi o spadek po zmarłym mężu. Domyślam się że chodzi o ZUS. Proszę i napisać co teraz zrobić w takiej sytuacji? Jak z tego wybrnąć aby nie zajęli mieszkania?

Odpowiedź: Niestety, skoro nie odrzuciłaś spadku po mężu ani nie przyjęłaś tylko z dobrodziejstwem inwentarza, to odpowiadasz za jego długi – przechodzą długi spadkodawcy na Ciebie jako spadkobiercę. Mieszkanie może zostać zlicytowane, chyba że spłacisz dług męża.

Skoro dług wobec ZUS jest sprzed pięciu lat a w każdym bądź razie jeszcze sprzed 2012 roku, to niestety obowiązuje w tym przypadku jeszcze 10 letni termin przedawnienia. No chyba, że mimo tego dług ten jest przedawniony, to można by bronić się przed egzekucją podnosząc zarzut przedawnienia długu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

15/05/2016

Skomentuj