Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podatek przy nieoprocentowanej pożyczce

skomentuj

Pytanie: Kolega udzielił mi przyjacielskiej, nieoprocentowanej pożyczki – 35 tysięcy złotych na jeden rok. Nieoprocentowanej, bo chodzi z moją siostrą, są już zaręczeni, więc jesteśmy prawie jak rodzina już. On prowadzi działalność gospodarczą. Pożyczki udzielił mi w gotówce a ja ją zwróciłem w całości już przelewem na jego konto które ma do działalności gospodarczej. Nie chciał na konto lecz w gotówce też ale dla mnie było to kłopotliwe. On teraz ma kontrolę skarbową w innym temacie i sprawdzają mu operacje na koncie. Boi się że będzie miał problemy, mnie jest głupio, chciałbym zapytać, czy może mieć problemy z powodu nieopłacenia podatku i jakie?

Odpowiedź: On nie będzie miał problemów skoro pożyczka była nieoprocentowana, gdyż nie odniósł zysku z tytułu odsetek więc i obowiązek podatkowy nie powstał. A skoro prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to na firmowe konto bankowe ma prawo przyjmować wpłaty w sprawach prywatnych jak i przelewów, płatności w prywatnych sprawach dokonywać.

To Panem jako pożyczkobiorcą może zainteresować się urząd skarbowy a mianowicie, czy opłacił Pan PPC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% kwoty pożyczki. To na Panu ciążył ten obowiązek podatkowy nie na pożyczkodawcy. Jeżeli urząd skarbowy przeprowadzi kontrolę u Pana i ujawni brak opłacenia ppc, to będzie Pan musiał zapłacić nie 2% ale 20%. Sugeruję zatem na wszelki wypadek wystąpić do urzędu skarbowego z tzw. czynnym żalem na podstawie art 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego – napisać, że zapomniał Pan i że to zgłasza Pan na podstawie ww przepisu, A jeszcze wcześniej dokonać opłaty tego podatku koniecznie z podatkowymi odsetkami za zwłokę i wskazać w czynnym żalu że już Pan zapłacił.

Nie można tej pożyczki uznać za rodzinnej zatem nie ma mowy o zwolnieniu z ppc.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

14/05/2016

kategoria pożyczki prywatne

Skomentuj