Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odzyskiwanie zaliczki – postępowanie cywilne a postępowanie karne

skomentuj

I taki też mail z przeszłości:

Sytuacja wygląda następująco, zleciłem stolarzowi wykonanie mebli wraz z ich montażem. Podpisaliśmy umowę z datą realizacji zlecenia 24 września 2012. Zaliczkę w kwocie 5 600 PLN zapłaciłem przelewem. Minął ponad miesiąc, stolarz się nie odzywa, nie odbiera ode mnie telefonu. Informuje mnie jedynie smsami, że ma zlecenie za granicą co jest kłamstwem, mam pewność, że nigdzie nie wyjeżdżał. Bardzo proszę o podanie jak w takiej sytuacji wyglądała by cena Państwa pomocy? Czy przy procesie cywilnym również będę musiał ponieść dodatkowo jego koszty?

Najpierw złożyłbym zawiadomienie do organów ścigania o podejrzeniu wyłudzenia. Organy ścigania w Polsce (nie wiem jak w innych krajach) słyną z tego, że sprawy o zapłatę, o zwrot pożyczki, zaliczki itp. zazwyczaj umarzają ale jednak sprawy niezwróconych zaliczek czasem kończą się przedstawieniem zarzutu oszustwa czyli wyłudzenia. Gdy w takich sprawach sugeruję wniesienie zawiadomienia o oszustwie, to często pada pytanie „no i co mi to da?”. Ano być może to da, że dłużnik przelęknie się grożącej mu kary i pieniądze odda.

No, i dopiero jak ewentualnie zawiadomienie prokuratury / policji nic nie da, to rozważyć wniesienie pozwu o zapłatę czyli postępowanie cywilne przed sądem w celu uzyskania tytułu wykonawczego i wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego. Niestety, egzekucje komornicze w większości są bezskuteczne i to w szczególności także przeciwko takim „stolarzom”.

kategoria: windykacja

Skomentuj