Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niski dług – postraszenie dłużnika zlicytowaniem jego udziału w nieruchomości

1 komentarz

Pytanie: Sąsiad jest mi winien pieniądze – nieduża kwota – ponad tysiąc złotych – (wyrok sądowy). Mówi nie mam i nie dam, i co mi zrobicie. Jest jednak współwłaścicielem domu (1/4). Czy z tego faktu można w jakiś sposób „skorzystać” ?

Odpowiedź: Powiem tak, że jakbym ja miał jeden tysiąc złotych długu i wierzyciel wniósłby do komornika o egzekucję z mojego udziału w nieruchomości który 1/4 wynosi, to uznałbym, że blefuje. Aby mogło dojść do licytacji, wierzyciel musi wybulić od około 1500 zł. wzwyż (bardzo wzwyż) na oszacowanie nieruchomości. No i w ogóle cokolwiek wątpliwe, że ktoś chętny się trafi na kupno udziału na licytacji. No chyba, że udział jest atrakcyjny (tudzież w atrakcyjnym miejscu), to nawet jak nikt na licytacji nie kupi, to może wierzyciel przejąć na własność płacąc cenę minus jego egzekwowana należność i minus poniesione koszty egzekucji. Jednak aby się to opłacało, to i wycena przez biegłego musi być atrakcyjna czyli najlepiej zaniżona co do wartości.

Napisałem, że na mnie nie zrobiłoby to wrażenia – wszczęcie egzekucji z udziału 1/4 przy długu 1.000 zł. Czy zrobi na tym dłużniku, tego nie wiem, ale zapewne też nie. Warto przy okazji sprawdzić, czy aby nie jest ten udział obciążony hipoteką.

Inne możliwości windykacji tysiąca złotych? Zapraszam do lektury bloga, w wyszukiwarce blogowej powpisywać, pokombinować z wyrażeniami, tudzież w kategorii „windykacja” poszukać.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4.1]

14/05/2016

1 komentarz do 'Niski dług – postraszenie dłużnika zlicytowaniem jego udziału w nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

  1. Sadze,ze nawet udzial w domu 1/4 kupilby ktos podstawiony.

    Misiek

    15 maja 16 15:07

Skomentuj