Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy odsetki za zwłokę w zapłacie faktury są opodatkowane

skomentuj

Pytanie: Założyłem firmę. Specyfika działalności jest między innymi taka, że gro sprzedaży będę dokonywał z odroczonym terminem zapłaty ale podmiotom wypłacalnym i stabilnym. Wywiedziałem się jednakże podstępem w konkurencyjnych firmach, że standardem jest niepłacenie w terminie w branży i przypadku w których klient płaci dopiero po otrzymaniu nakazu sądowego, nie są rzadkie. Ja w takich przypadkach na pewno nie zrezygnuję z odsetek za zwłokę i tu moje pytanie a raczej da pytania. Pierwsze pytanie, czy od ściągniętych odsetek za zwłokę trzeba zapłacić podatek? Drugie pytanie na wszelki wypadek jeżeli ustawowe za zwłokę nie są opodatkowane, to czy maksymalne są opodatkowane?

Odpowiedź: Odsetki za zwłokę w zapłacie na przykład właśnie faktur albo pożyczki (w tym prywatnej) są opodatkowane podatkiem dochodowym bez względu na to, czy są to odsetki ustawowe czy umowne (w tym maksymalne). Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 26 sierpnia 2009 r., Sygn. akt II FSK 588/2008 r. oraz z dnia 24 stycznia 2008 r., Sygn. akt II FSK 1629/06 stwierdził, że odsetki za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego stanowią odszkodowanie dotyczące korzyści które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono i jako takie nie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT. Czyli przykładowo, gdyby na czas otrzymał zapłatę, to zdążyłby znowu zakupić towar i odsprzedać zarobiwszy na tym i oczywiście zysk byłby opodatkowany.

14/05/2016

kategoria: odsetki

Skomentuj