Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wstawienie prezesa – słupa do zadłużonej spółki celem uniknięcia odpowiedzialności przez poprzedniego prezesa

komentarze 4

Pytanie: Spółka z o.o. dokonała w mojej firmie zakupu na ponad 60 tys. zł. Mój błąd, że nie sprawdziłem jej jak należy, bo chociaż w żadnym rejestrze długów nie figurowała, to wystarczyło poszukać wpisów w internecie, o tym sposobie dowiedziałem się z Pana bloga, niestety za późno. Spółka nie zapłaciła, wystąpiłem do sądu po nakaz zapłaty, następnie do komornika i klapa, egzekucja zupełnie bezskuteczna. Wiadomo mi o możliwości pozwania prezesa w takiej sytuacji ale jak można się domyślić, już jest inny prezes i jest to typowy słup, zadłużony osobiście. Poprzedni prezes ma się świetnie, otworzył firmę na siebie, bez ogródek.

Odpowiedź: A dlaczego Pan uważa, że poprzedni prezes za którego czasu spółka zaciągnęła dług, uwolnił się od odpowiedzialności poprzez wstawienie słupa? Nie uwolnił się; zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 25 lutego 2010 r., Sygn. akt V CSK 248/09, w razie bezskuteczności egzekucji zobowiązania spółki odpowiedzialność na zasadach przewidzianych w art. 299 KSH ponoszą osoby będące członkami zarządu lub likwidatorami spółki w czasie istnienia tego zobowiązania. Nie zaszkodzi na wszelki wypadek pozwać też słupa, ale solidarnie – z owym poprzednim prezesem któremu świetnie się powodzi. Z dawnych doświadczeń wiem, że w takich przypadkach egzekucje przeciwko poprzednim prezesom często były skuteczne. Może podobnie jak Pan, nie wiedzieli, że można ich dopaść na drodze cywilnej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

13/05/2016

kategoria spółka z o.o.

Komentarze do 'Wstawienie prezesa – słupa do zadłużonej spółki celem uniknięcia odpowiedzialności przez poprzedniego prezesa'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam taką oto sprawę. Egzekucja bezskuteczna, siedziba firmy została wykreślona, wydaje mi się, że Prezes wpisany w KRS nie jest prezesem formalnie, ponieważ inny człowiek się nim tytułował telefonicznie (mam z nim od czasu do czasu kontakt tel. jak odbierze, gdy przypominam o długu, wciąż mówi, że będzie starał się spłacić (przed nakazem zapłaty zapłacili 80 tys zostało 48tys zł). Nie wiem, czy jeśli złożę pozew przeciwko prezesowi widniejącemu w KRS, a ten udowodni w sądzie, ze nie był w czasie transakcji prezesem – bo był np odwołany, a nowy zarząd nie zgłosił nowego prezesa do KRS, to kogo będę mógł pozwać? Sprawa nadaje się do prokuratury pewnie, choc znając życie ta nic nie zrobi.
  W razie możliwości proszę o poradę.

  yeden

  8 Lut 17 11:52

 2. Wiążące jest to, kto był i jest w KRS. Albowiem może Pan skutecznie pozwać nie tylko ten zarząd (prezesa, wiceprezesa) który sprawował swe funkcje wcześniej (gdy powstał dług i powinni zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości) ale też ewentualnych kolejnych członków zarządu mimo iż spółka zaciągnęła dług zanim jeszcze oni zostali członkami zarządu.

  Nie wyobrażam sobie tego, że ten który widniał jako prezes w KRS mógłby uwolnić się od odpowiedzialności twierdząc że kto inny był prezesem. A jeśli nawet, to wtedy może Pan pozwać tego faktycznego prezesa (czyli tego co się nim w rozmowie tytułował).

  admin

  8 Lut 17 12:21

 3. Będę musiał wystąpić o pełny odpis z KRS ( Czy będzie tam wyszczególniony adres prezesa?)lub zwrócić się o udostępnienie danych Pesel. Nie wiem, czym się podeprzec w razie czego, chcąc pozwać prezesa – który się tak tytułuje, a nie jest w KRS? Ale jak rozumiem zacząć trzeba od tego z KRS (tu inna kwestia, czy nie ma już innych postępowań,a to już dla mnie niewiadoma).

  yeden

  8 Lut 17 17:52

 4. Powinien być adres prezesa w aktach rejestrowych ale nie w KRS spółki. Po prostu wnioskuje Pan dodatkowo o adresy prezesów.

  Zacząć trzeba od prezesa widniejącego w KRS, po prostu zapomnieć o tym który w rozmowie się prezesem tytułował.

  admin

  8 Lut 17 18:16

Skomentuj