Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy windykator ma prawo powiadomić o moim długu sąsiadów i rodzinę”

skomentuj

Takie tytułowe zapytanie ktoś wpisał w wyszukiwarce. Zapewne wiele osób pomyśli, że to jasne, że windykator nie może tak postąpić. Ja powiadam – oczywiście że może. 🙂 Kwestia tylko formy powiadomienia.

Myśmy powiadamiali wykorzystując trick „dług na sprzedaż” – w internecie, na plakatach jako ogłoszenia. I wszystko jest OK prawnie, choć oczywiście jakiś oszołom / skorumpowany prokurator lub sędzia może się niesłusznie – bezpodstawnie przyczepić. Jednak masz prawo wystawić dług na sprzedaż, ogłosić taka ofertę publicznie. Bylebyś tylko nie przesadził z podaniem zbyt wielu danych osobowych; proponuję nie podawać dokładnego adresu (miejscowość i ulica wystarczy przecież), nr PESEL tym bardziej nie radzę podawać.

No dobra, a skoro można umieścić dane o długu i dłużniku w internecie i w formie ogłoszeń na ulicy, to przecież można też podzwonić po sąsiadach dłużnika i zapytać osobiście, indywidualnie każdego z nich czy nie chciałby kupić długu ich sąsiada? O przepraszam, może bez słowa o tym, że chodzi o sąsiada. bo to jakby wskazanie dokładniejszego adresu. 😉 No ale przecież jak przyjdziesz do nich – sąsiadów dłużnika z ofertą długu imię i nazwisko i ulice przy której dłużnik mieszka, to domyślą się, że chodzi o ich sąsiada. I teraz, słuchajcie, jak oni zapytają, czy chodzi o tego spod np. trójki (nr mieszkania) to uważam,  że można powiedzieć, że tak, o tego spod trójki. Można a nawet należy powiedzieć. Tak samo, jak ktoś zobaczy wpis na giełdzie wierzytelności w internecie i zapyta, czy chodzi o tego z bloku nr 7 mieszkania 3 to masz prawo potwierdzić tudzież podać dodatkowe dane osobowe.

Tak samo w przypadku rodziny dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

13/05/2016

kategoria: windykacja

Skomentuj