Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Firma windykacyjna wzywa do zapłaty długu po oddaleniu powództwa ze względu na przedawnienie

skomentuj

Pytanie: Dziś mój mąż dostał pismo z firmy windykacyjnej aby spłacił dług w wysokości 4000 zł. Nic na tym piśmie więcej nie ma prócz głupot że dają szanse na rozłożenie na raty do świąt a pismo przyszło oczywiście po świętach. Mam pytanie jak mam zapytać się za co to jest dług bo na piśmie nie ma żadnych informacji. Wiele czytałam o tej firmie windykacyjnej i boję się żebym czegoś nie palnęła bo mąż nie ma długów ew. przedawnione. Jak można się bronić przed tą firmą ? jak wyciągnąć od nich informację na temat długu ? jak dług wpada w ręce tej firmy od kogo ta firma może skupować długi ? Mąż mówi że nie wie ale teraz nikomu nie można ufać 🙂

Odpowiedź: To mąż powinien zapytać, o jaki rzekomy dług chodzi. Tobie mogą nie udzielić informacji. Nie trzeba im nic mówić tylko zapytać, o co chodzi. Firma windykacyjna nie ma żadnych innych uprawnień niż sam wierzyciel.Pytanie: Już wiem zadzwoniłam trochę się nagimnastykowałam ale pani stwierdziła że mój mąż ma dług w Provident. Rzeczywiście 12 lat temu mąż wziął kredyt po roku spłacania wyjechał za granicę i ups nie spłacił jakiejś tam końcówki. I już z pół roku temu dostał mąż z E-Sądu Lublin że ma dług a z ok. 500 zł. zrobili 4000 zł. Odpisaliśmy do Sądu że dług podlega przedawnieniu. Powództwo oddalono. Ale pani twierdzi że i tak musi mąż te 4000 zł. im zapłacić. Moje pytanie czy rzeczywiście ? jak to dalej z tym jest ?

Odpowiedź: Nie wiem, czy jest to uregulowane w jakiś sposób (orzecznictwo Sądu Najwyższego, bo w przepisach chyba nie) ale moim zdaniem, mamy tu tzw. powagę rzeczy osądzonej. Oznacza to, że skoro sąd oddalił powództwo, to … długu nie ma. I tak też np. jeśli umieszczą męża w KRD (gdzie i przedawnione długi można umieszczać), to bezprawnie. No i oczywiście nie mogą ponownie skutecznie pozwu wnieść, to pewne. Gdyby nie wnieśli pozwu, to mogliby twierdzić że dalej jest ten dług, choć przedawniony, ale skoro sąd powództwo oddalił, to już długu nie ma. Tak ja uważam.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

12/05/2016

kategoria: przedawnienie

Skomentuj