Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z nieruchomości wartej 2.000 000 zł. przy długu 1.500 zł. Wpłaty dla innego wierzyciela „zżera” ZUS

skomentuj

Pytanie: Miałem zadłużenie na które dostawałem pisma od komornika za pierwszym razem wpłaciłem wymaganą kwotę zgodnie z sygnaturą akt po jakimś czasie znowu dostaję pismo że jeszcze zalegam no i znowu wpłaciłem. okazało się ze także trochę zalegałem w zus a komornik zamiast wpłacić te pieniądze zgodnie z sygnaturą akt wpłacił część do zus. I zaś dostaję pismo że komornik chce mi zlicytować działkę z zabudowaniami której jestem właścicielem choć nikt jej nie wyceniał a warta jest około 2 mln złotych a jak się okazuje zadłużenia jest 1500 zł co zostało. Czy to tak do końca zgodne z prawem bo przecież kiedy ode mnie tego wymagano płaciłem na konkretne zadłużenie a komornik robi sobie z pieniędzmi co chce i takie coś z tego wychodzi.

Odpowiedź: Bez wyceny przez biegłego dokonanej komornik działki nie zlicytuje. Póki co po prostu chyba zajął tę nieruchomość.

Jeżeli komornik otrzymał też do egzekucji sprawę wobec ZUS, to miał obowiązek przekazać wyegzekwowane kwoty najpierw dla ZUS; należności publicznoprawne a dokładniej Skarb Państwa jako wierzyciel korzysta z pierwszeństwa w zaspokajaniu. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się, czy komornik rzetelnie nalicza należności, w szczególności odsetki.

Jeżeli ma Pan wątpliwości co do tego, czy komornik ma prawo licytować nieruchomość wartą 2 mln zł. z powodu długu w wysokości 1.500 zł. to informuję, że ma prawo.

Maj 11th, 2016 at 11:01 am

Skomentuj