Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Skarga pauliańska a odpowiedzialność za długi darczyńcy

skomentuj

Pytanie: Jestem współwłaścicielem mieszkania (pół ja, a drugie pół siostra), które przepisał na nas ojciec (ojciec jest rozwiedziony z matką i ma wobec niej dług pieniężny). Moje pytanie brzmi czy jeśli ojciec nie będzie w stanie spłacić matki (byłej żony) to czy jego długi po przepisaniu mieszkania przechodzą na nas? czy to się w jakiś sposób wiąże ze sobą czy są to całkiem oddzielne sprawy? przepisanie nastąpiło w formie aktu darowizny.

Odpowiedź: Niezupełnie, bo długi przechodzą na spadkobierców po śmierci spadkodawcy (o ile przyjmą spadek). W opisanej natomiast sytuacji matka jako wierzyciel ojca będzie mogła sądownie doprowadzić do uznania darowizny za bezskuteczną względem niej czyli można powiedzieć, że mieszkanie znów stanie się własnością ojca i matka będzie mogła za pośrednictwem komornika prowadzić egzekucję z tej nieruchomości.

Pytanie: tzn? nie rozumiem stwierdzenia że mieszkanie znów stanie się własnością ojca? skoro jest na mnie i na siostrę jak może stać się własnością ojca? Można troszkę jaśniej naświetlić tą sytuację? Z góry dziękuję. Nie znam się i dlatego tak dopytuje.

Odpowiedź: Tak, jak napisałem, można w takiej sytuacji doprowadzić do uznania darowizny za bezskuteczną względem wierzyciela. To się nazywa skarga pauliańska. Gdy obdarowanymi jest najbliższa rodzina, to przyjmuje się że wiedzieli o długach darczyńcy, że unika w ten sposób egzekucji długu. A czy wierzyciel – matka wystąpi z taką skarga do sądu (czy w ogóle wie o takiej możliwości) to już inna sprawa, nie wiem. W Polsce prawo nie jest przedmiotem ani w szkole podstawowej ani w średniej (zapewne dba o ten brak klika prawnicza), więc może o tym nie wiedzieć

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 14 Ocena średnia: 4.4]

10/05/2016

kategoria skarga pauliańska

Skomentuj