Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sąd nie zgodził się na odrzucenie spadku przez małoletniego

skomentuj

Pytanie: Proszę o poradę. Prawdopodobnie i tak będę zmuszona iść do jakiegoś radcy prawnego ale może jakaś odpowiedz zamieszczona tu, rozjaśni mi sprawę. Tata był alkoholikiem, Często po kilka lat nie było go w domu. miał długi za koleje mazowieckie itp. w banku jakiś facet podszył się pod Tatę kradnąc dowód i wziął pożyczkę gotówkową. teraz ten facet ma sprawę w sadzie. nie wiem ile takich pożyczek jeszcze wziął. Nie mam dostępu do poczty taty. Tata zmarł 2 lata temu. Mama po Nim przyjęła spadek w postaci nieruchomości z zabudowaniami ok 1h. wartość ok 300-400tyś zł. Mama zaczęła prostować sprawy i próbować wyjaśniać, ale nie zdążyła. Zginęła w wypadku w maju 2013r. Spadek po mamie przejął brat alkoholik – niewydolny życiowo – notoryczny oszust. Myśli o tym aby mieć teraz i się napić – nie liczy się z nikim. wysprzedał praktycznie wszystko z domu rodziców, w tym całe agd. Ja spadek odrzuciłam – bałam się nieznanych długów taty i brata i problemów mimo że w księdze wieczystej nie było jeszcze takich wpisów – i nadal nie ma. wiem że brat ma długi ale nie wiem jakiej wartości – długi wynikają z telefonów, przejazdów kolejowych, mandatów. Wystąpiłam do sądu w imieniu mojego dziecka o odrzucenie spadku. Sędzia odrzuciła wniosek w dniu dzisiejszym. Motywując to tym że tak będzie lepiej. że dzięki temu brat nie sprzeda za grosze nieruchomości. z mężem posiadamy 2 nieruchomości. mamy w planach budowę domu na kredyt. Czy jesteśmy zagrożeni? Czy mamy odwołać się od decyzji sędziny? Czy dziecko odpowiada jako współwłaściciel za długi swojego wujka? Kompletnie nie wiem co robić.

Odpowiedź: Pani nie jest zagrożona gdyż odrzuciła spadek po mamie. Brat żyje i dopiero gdy umrze, to może pojawić się problem dla Pani jako jego siostry jeżeli braty nie ma zstępnych; wtedy zgodnie z art. 932 Kodeksu cywilnego Pani jako siostra dziedziczy po nim ale wówczas może Pani też odrzucić spadek na podstawie art. 1015 Kodeksu cywilnego, w terminie sześciu miesięcy począwszy od dnia w którym dowiedziała się Pani jako spadkobierca o tytule swego powołania.

Jak chodzi natomiast o odrzucenie przez nieletniego wnuka spadkodawcy, to niestety, jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd, to bez zgody sądu opiekuńczego (jak już Pani zresztą na pewno wie), rodzice nie mogą tego dokonać. Sąd ma obowiązek ocenić, czy odrzucenie spadku nie będzie niekorzystne dla dziecka i ważne jest dostarczenie przez rodzica wskazujące na to, że spadek jest bardzo zadłużony i przyjęcie spadku będzie ze szkodą dla wnuka – spadkobiercy. Oczywiście wiadomo, że o niektórych długach może Pani nie wiedzieć i nie dowiedzieć się.

Warto jednak wiedzieć, że spadkobierca który przyjął spadek nie wiedząc o długach, może zgodnie z art. 1019 Kodeksu cywilnego uchylić się przed sądem od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku.

Nie wiem czy jest sens odwoływać się od decyzji sędziny. Swoją drogą, tylko taki argument przeciwko odrzuceniu spadku „że dzięki temu brat nie sprzeda za grosze nieruchomości” jest cokolwiek głupawy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

09/05/2016

kategoria spadek

Skomentuj