Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Licytacja niewyodrębnionego udziału w nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Jestem współwłaścicielem spadku z moją przyrodnią siostrą. Jest to dom 3 budynki gospodarcze (stodoły) i 89a działki. Ostatnio do mojej przyszło pismo którego oczywiście nie odebrałam Ale powiedziano mi że to komornik upomina się o swoje. Niestety mojej siostry nie ma. Mieszka gdzieś w Niemczech ze swoim mężem i dziećmi. Nie wiem czy pracuje na umowę czy może na czarno. Zapis w księgach mamy Ale nie mamy rzeczowego podziału majątku. Czego mogę się spodziewać. Jak się bronić przed utratą rodzinnego domu. Proszę o pomoc

Odpowiedź: Jeżeli wierzyciel złoży stosowny wniosek, to komornik będzie próbował zlicytować udział siostry. Oszacowaniu podlega cała nieruchomość, ale licytowany będzie tylko udział siostry ale bez wyodrębnienia konkretnych izb.

Pytanie: Czyli prostymi słowy komornik wystawi na sprzedaż taka część którą będzie miał ochotę wystawić np moją wyremontowaną część domu? I drugie pytanie bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam: jeżeli licytowany będzie udział siostry i np 50% jej własności pokryje dług to będziemy miały 3 współwłaściciela który będzie mógł wejść wszędzie?Odpowiedź: Jak zaznaczyłem, licytowany będzie udział bez wyodrębnienia konkretnych izb. Ewentualny nabywca kupi więc niewyodrębniony udział, czyli tak jak aktualnie Pani i siostra macie udziały niewyodrębnione. Po nabyciu może zażądać zniesienia współwłasności.

Tak, do momentu zniesienia współwłasności / podziału na konkretne części, będzie mógł wejść wszędzie. W praktyce wierzyciele nie palą się zbytnio do licytacji udziału w nieruchomości, w dodatku zamieszkałej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.5]

09/05/2016

Skomentuj