Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Opis i oszacowanie udziału w nieruchomości przez komornika

4 komentarze

Pytanie: Jestem współwłaścicielem nieruchomości (nie oddany dom na działce budowlanej, zamieszkały przez 2 rodziny) bez podziału fizycznego. Drugim właścicielem domu jest brat. Jestem dłużnikiem, wzięłam pożyczkę z wpisem na hipotekę. Czy komornik może licytować dom? W jaki sposób dokonuje jego sprzedaży? Procentowo? Kto decyduje o tym które lokale domu zostaną zajęte? Czy przez brak podziału fizycznego domu komornik może wejść do części w której mieszka brat i zająć jego rzeczy (np. komputer) na które brat ma/nie ma FV? Czy jeżeli zostanie dokonany podział fizyczny przed rozpoczęciem egzekucji komorniczej to wówczas nie może wejść do części którą zajmuje brat? CO w takiej sytuacji najlepiej zrobić aby nie ucierpiały dobra materialne brata?

Przeczytaj też: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika

I druga część sytuacji: wraz z mężem (z którym mamy rozdzielność majątkową) wyprowadzamy się z domu o którym mowa powyżej. Przeprowadzamy się do mieszkania którego właścicielem jest mąż (tylko on, ja nie). Ja w jego mieszkaniu nie mam meldunku, dziecko również nie i mąż też nie. Czy komornik może wejść do tego mieszkania i zająć rzeczy które są własnością męża bądź nie da się udowodnić własności?

Przeczytaj też: Licytacja komornicza udziału w nieruchomości

Odpowiedź: Komornik może licytować udział w nieruchomości należący do Ciebie. Biegły sądowy oszacuje cały dom natomiast do sprzedaży wystawi twój niewyodrębniony udział, cena wywoławcza będzie połową wartości oszacowania całego domu pomnożonej przez 3/4 – na pierwszej licytacji. Ten kto kupi (o ile kupi) nabędzie niewyodrębniony udział.

Zajęcia w aktualnej sytuacji (niepodzielona nieruchomość) rzeczy brata przez komornika wykluczyć nie można. Proszę zapoznać się z tym artykułem: Jak udowodnić własność ruchomości przed komornikiem, sądem

Jeżeli podzielicie nieruchomość przed dokonaniem zajęcia nieruchomości przez komornika to tak, komornik nie będzie miał prawa wejść do mieszkania – części domu brata gdyż on dłużnikiem nie jest. I skupi się wówczas na opisie i oszacowaniu tylko tego już wyodrębnionego udziału należącego do dłużnika.

W postępowaniu egzekucyjnym nie jest istotny adres zameldowania lecz adres zamieszkania dłużnika a zatem, tak – komornik może wejść do mieszkania będącego własnością męża w którym Ty też mieszkasz. Co do zajęcia rzeczy, znowu odsyłam do lektury wskazanego wyżej wpisu.

Przeczytaj też: Komornik a rozdzielność majątkowa

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 listopada, 2020

Komentarze do 'Opis i oszacowanie udziału w nieruchomości przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. Aha, czyli jeżeli nieruchomość jak domek jednorodzinny jest podzielona to komornik nie wycenia całej nieruchomości ale tylko część dłużnika tak?

    Anonim

    22 maj 21 o 12:12

  2. Tak jest, oczywiście.

    admin

    22 maj 21 o 13:49

  3. Jaka jest szansa że komornikowi uda się sprzedać połowę mieszkania? Nie domu lecz mieszkania?

    gazik

    17 mar 22 o 11:01

  4. Nie słyszałem, nie znam takiego przypadku.

    admin

    17 mar 22 o 11:27

Skomentuj