Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sąd dopuścił odpowiedź na pozew po terminie wniesioną

skomentuj

Pytanie: Niedawno pomógł Pan mojemu znajomemu rozwiązać pewien skomplikowany problem, a dzisiaj mam nadzieję, że będzie Pan mógł mi coś poradzić. Pewien czas temu pozwałem dłużnika, którym jest zagraniczna spółka. W październiku zeszłego roku Sąd wysłał przez InPost na adres rejestrowy dłużnika poleconym za potwierdzeniem odbioru Wezwanie z załączonym odpisem pozwu i pouczeniem dla pozwanego. Według InPost ta przesyłka została doręczona po miesiącu, tzn. w listopadzie ur., ale w aktach sprawy do dzisiaj nie ma potwierdzenia odbioru. Dopiero w marcu br. dłużnik wykazał się aktywnością związaną z moim pozwem, to znaczy do Sądu odezwał się pełnomocnik pozwanego i na jego wniosek Sąd wysłał odpis pozwu na adres pełnomocnika. Pozwany nie miał jak się dowiedzieć o pozwie inaczej, jak z wysłanego w październiku Wezwania i odpisu pozwu. Teraz ja mam ustosunkować się do twierdzeń i zarzutów zawartych w odpowiedzi na pozew, ale czy Sąd nie miał obowiązku postąpić jak w pouczeniu: „(…) Odpowiedź na pozew złożona z naruszeniem terminu podlega zwrotowi. (…) Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody (…)”? Czy wystarczy, że wykażę, że odpowiedź na pozew została złożona z naruszeniem terminu, czy może muszę na wszelki wypadek w swoim ustosunkowaniu się odnieść się również merytorycznie?

Odpowiedź: Proszę na wszelki wypadek, po wskazaniu, że odpowiedź jest spóźniona i nie powinna zostać uwzględniona, odpowiedzieć także merytorycznie pisząc np. iż „z ostrożności procesowej, na wypadek gdyby Wysoki Sąd uznał iż odpowiedź nie jest spóźniona, podnoszę co następuje…”

Ja bodaj w zeszłym roku miałem coś podobnego jako powód ale nie wiem, gdzie mam to pismo pełnomocnika pozwanego w którym „usprawiedliwia się” dlaczego nie zareagował w terminie zawitym. Miałem wówczas trudne momenty w związku z innymi sprawami i nawet nie pamiętam konkretnej argumentacji jego. Sąd mu to uwzględnił, sprawę przegrałem, co uprawniało w tamtym wypadku do obiektywnych podejrzeń, że pełnomocnik zna się z sędzią – korupcyjnie.

Tylko że w Pana sprawie pełnomocnik pozwanego nawet nie wyjaśnia przyczyny zwłoki z odpowiedzią… Tym bardziej wnioskować o pominięcie odpowiedzi na pozew ale jak napisałem wcześniej, z ostrożności procesowej merytorycznie się odnieść do zarzutów pozwanej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 3.8]

07/05/2016

Skomentuj