Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy przedawnienie zaczyna biec od nadania klauzuli wykonalności?

skomentuj

Pytanie: Sytuacja hipotetyczna. Sprawa o zapłatę przeciwko mnie odbyła się 15 lat temu. Zapadł wyrok przeciwko mnie. Do zeszłego miesiąca dłużnik nic z tym nie robił, wystąpił do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności w zeszłym miesiącu. Czy sąd mu ją nada? To pierwsze Pytanie. Drugie pytanie – czy przedawnienie cały czas było wstrzymane i pobiegnie dopiero od nadania klauzuli wykonalności?

Odpowiedź: Sąd nada temu wyrokowi klauzulę wykonalności, choć roszczenie stwierdzone tym wyrokiem już się przedawniło gdyż zaczyna biec nie od daty nadania przez sąd klauzuli wykonalności ale od daty uprawomocnienia się wyroku a ten wyrok z pewnością uprawomocnił się 15 lat temu. Podobnie jak w przypadku pozwu o zapłatę należności przedawnionej, tak i w przypadku nadania klauzuli wykonalności sąd nie bada z urzędu, czy roszczenie jest przedawnione.

Jeżeli z tym wyrokiem wierzyciel wystąpi o jego egzekucję do komornika, to będzie Pan mógł wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym powołując się na przedawnienie roszczenia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

05/05/2016

kategoria przedawnienie

Skomentuj