Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odzyskiwanie zadatku po odkryciu, że nieruchomość dłużnik darował jej zbywcy

skomentuj

Jest to kolejna moja porada w sprawie o której pisałem – radziłem Skarga pauliańska przeciwko kolejnemu nabywcy:

Pytanie: Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Czy mogę przy odzyskiwaniu mojego zadatku od Pani Kowalskiej (która zapewne ma tylko skromną emeryturę, a jak ma coś więcej to podaruje to zapewne wnuczkowi) uwikłać jej syna – darczyńcę lokalu, który śpi na kasie i ma potężna firmę medyczna. Tylko który długów nie chce spłacać. A może w prawie jest taki zapis mówiący, że można zabezpieczyć jakimś wpisem lokal za który wpłaciłam już zadatek, który ma jakąś wartość i z tego próbować odzyskać pieniądze. Potem faktycznie Pani Kowalska może wykazać że ma tylko emeryturę, a lokal w akcie darowizny komuś przekazać.

Odpowiedź: Nie specjalizuję się w skargach pauliańskich więc zaznaczam, że nie jestem pewien że jest tak, jak poniżej napiszę tzn. jak chodzi o ewentualne Pani roszczenie wobec pana Kowalskiego czyli tego, który darował mieszkanie matce a ona sprzedała je Pani, po czym wierzyciel Kowalskiego doprowadził do tego, że umowa matki Kowalskiego z Panią jest bezskuteczna wobec niego.

Niewątpliwie może Pani w takiej sytuacji (skoro umowa kupna-sprzedaży została przez sąd uznana za bezskuteczną wobec wierzyciela dłużnika – Kowalskiego) żądać od matki Kowalskiego aby zwróciła Pani pieniądze. I wydaje mi się, że w takiej sytuacji może Pani pozwać solidarnie o zwrot pieniędzy zarówno Kowalską jak i Kowalskiego – jej syna.

Ustanowienie hipoteki jako zabezpieczenia wpłaconego zadatku jest dobrym pomysłem (jeśli zgodzi się sprzedający) tzn. w tym wypadku ustanowienie hipoteki na innej nieruchomości należącej do pani Kowalskiej (np. jeśli ma swoje mieszkanie ale nie to co jej darował syn). Jak chodzi o ustanowienie zabezpieczenia na hipotece tego lokalu który ma Pani kupić od niej, to obawiam się, że wraz uznaniem przez sąd skargi pauliańskiej, taka hipoteka na rzecz pani stanie się nieważna.

No bo skoro roszczenie wierzyciela poprzez jego dłużnika (Kowalskiego) „dociera” aż do Pani, to Pani ma prawo niejako vice versa kierować roszczenie o zwrot zadatku nie tylko do jego matki ale i do niego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/05/2016

kategoria windykacja,zadatek

Skomentuj