Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik sprzedał lokale znajomemu (który też nie płaci czynszu). „Dziwactwo” skargi pauliańskiej.

skomentuj

I jeszcze jeden mail w archiwum wypatrzony:

Chciałem zapytać czy byliby Państwo zainteresowani windykacją długu jaki wobec Wspólnoty mieszkaniowej kamienicy przy … ma dłużnik firma … Sp z o.o. z siedziba na ul. … Kraków, kwota głównego długu to około 30 tyś zł plus odsetki, koszty. Firma ma wyrok ale komornik nie odzyskał długu. Firma ta miała w kamienicy przy ul . … Kraków lokale (w tej samej kamienicy w której dla Wspólnoty ma dług) ale w tym samym czasie gdy był wyrok Sądu i przekazanie do Komornika sprzedała te lokale osobie prywatnej. Osoba, która te lokale kupiła nadal nie płaci Wspólnocie czynszu i jej sprawa jest już na końcowym etapie w Sądzie (wg mnie sprzedaż była fikcyjna, znalazłem na portalu nasza-klasa.pl że Prezes firmy … jest znajomym osoby, które kupiła te lokale, poza tym w Internecie znalazłem informacje że Prezes firmy … ma inną firmę z takim samym adresem w Krakowie jak firma osoby która odkupiła lokale – dwie firmy znajomych pod tym samym adresem) Proszę o informacje czy i na jakich warunkach możemy te długi odzyskać poprzez Waszą firmę.

Można by skorzystać ze skargi pauliańskiej wskazując w ostateczności na koneksje prezesa dłużnej spółki i nabywcy, czyli że nabywca wiedział lub przy należytym zachowaniu staranności mógł dowiedzieć się o tym, że spółka ma długi i sprzedając lokale, uniemożliwia zaspokojenie wierzyciela (że taki jest cel sprzedaży). Dlaczego „w ostateczności”? No dlatego, że to że generalnie dłużnik zna się z nabywcą, moim zdaniem nie musi oznaczać, że wie o jego długu. Bardziej liczyłbym na przychylenie się przez sąd do uznania, że przy zachowaniu należytej staranności potencjalny nabywca mógł przecież sprawdzić we wspólnocie mieszkaniowej, czy lokale nie są zadłużone.

Aha, skarga pauliańska (art. 527 Kodeksu cywilnego) umożliwia uznanie umowy sprzedaży za bezskuteczną wobec wierzyciela który ze skargą wystąpił, jeżeli został w wyniku tej sprzedaży pokrzywdzony (usunięcie mienia z którego można prowadzić egzekucję) a nabywca wiedział lub mógł dowiedzieć się o tym, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

He, he… No ale w paragrafie 2 owego art. 527 kc napisano, że czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. To, że lokale są zadłużone można przy zachowaniu należytej staranności ale przecież sprzedający może mieć też inne mienie z którego jego wierzyciel może prowadzić egzekucję. A tego, jakim mieniem sprzedający dłużnik dysponuje, już nie sprawdzisz przy zachowaniu należytej staranności. No chyba, że zażądasz od sprzedającego wykazu jego majątku… No i długi jego sprawdzisz.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/05/2016

kategoria skarga pauliańska

Skomentuj