Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik zajmie konto przedstawiciela ustawowego”

skomentuj

Takie tytułowe wyrażenie wypatrzyłem w statystykach wyszukiwania w Google. Chodzi Ci o sytuację w której załóżmy że Ty jesteś przedstawicielem ustawowym małoletniego i zarazem czyimś dłużnikiem i pytasz czy komornik może zająć Twoje konto bankowe? 🙂 Oczywiście, że może, bycie przedstawicielem ustawowym dziecka nie chroni przed zajęciem Twojego konta bankowego ani żadnych innych składników Twego majątku. Jeżeli na tym koncie bankowym znajdują się środki należące do małoletniego a w szczególności gdy wpływają na nie alimenty, to masz prawo zażądać niezajmowania / zwolnienia z egzekucji tych środków. Alimenty nie podlegają zajęciu nawet w części (ale uwaga: ulga prorodzinna może zostać zajęta, więcej o tym tutaj: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko – odpowiedź ). Gdy zajmie alimenty, to masz prawo jako przedstawiciel ustawowy wnieść w imieniu dziecka powództwo przeciwegzekucyjne – to nie są bowiem Twoje pieniądze tylko dziecka.

Uważam, że komornik, wysyłając do banku polecenie zajęcia rachunku bankowego, powinien w nim zaznaczać, że zajęcie nie dotyczy alimentów. Możliwe że już (niektórzy) komornicy mają to wpisane w zajęciu; coś mi się wydaje, że taki zapis kiedyś widziałem otrzymawszy jako wierzyciel odpis zajęcia rachunku bankowego.

Ty możesz unikać egzekucji z konta co jakiś czas zakładając nowe, dobre konta osobiste masz tutaj. O, albo załóż dziecku konto bankowe i korzystaj z tegoż, więcej o tym napisałem tutaj: Konto bankowe poza komornikiem czyli konto Twojego dziecka poniżej 13 roku życia

.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

04/05/2016

Skomentuj