Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik zajmie konto przedstawiciela ustawowego”

komentarze 2

Takie tytułowe wyrażenie wypatrzyłem w statystykach wyszukiwania w Google. Chodzi Ci o sytuację w której załóżmy że Ty jesteś przedstawicielem ustawowym małoletniego i zarazem czyimś dłużnikiem i pytasz czy komornik może zająć Twoje konto bankowe? 🙂 Oczywiście, że może, bycie przedstawicielem ustawowym dziecka nie chroni przed zajęciem Twojego konta bankowego ani żadnych innych składników Twego majątku. Jeżeli na tym koncie bankowym znajdują się środki należące do małoletniego a w szczególności gdy wpływają na nie alimenty, to masz prawo zażądać niezajmowania / zwolnienia z egzekucji tych środków. Alimenty nie podlegają zajęciu nawet w części (ale uwaga: ulga prorodzinna może zostać zajęta, więcej o tym tutaj: Czy komornik może zająć ulgę na dziecko – odpowiedź ). Gdy zajmie alimenty, to masz prawo jako przedstawiciel ustawowy wnieść w imieniu dziecka powództwo przeciwegzekucyjne – to nie są bowiem Twoje pieniądze tylko dziecka.

Uważam, że komornik, wysyłając do banku polecenie zajęcia rachunku bankowego, powinien w nim zaznaczać, że zajęcie nie dotyczy alimentów. Możliwe że już (niektórzy) komornicy mają to wpisane w zajęciu; coś mi się wydaje, że taki zapis kiedyś widziałem otrzymawszy jako wierzyciel odpis zajęcia rachunku bankowego.

Ty możesz unikać egzekucji z konta co jakiś czas zakładając nowe, dobre konta osobiste masz tutaj. O, albo załóż dziecku konto bankowe i korzystaj z tegoż, więcej o tym napisałem tutaj: Konto bankowe poza komornikiem czyli konto Twojego dziecka poniżej 13 roku życia

.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.4]

04/05/2016

Komentarze do '„czy komornik zajmie konto przedstawiciela ustawowego”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dzien dobry 🙂 Chciałbym zapytać na jakiej podstawie prawnej można wnioskować do komornika aby nie zajmował znajdujacych się na rachunku bankowym alimentów dziecka. Zastanawiam się też dlaczego rodzic moze wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym skoro srodki na rachunku rodzica nie są już srodkami dziecka jak tez rodzica a jedynie stanowią wierzytelnosc rodzica wobec banku. W konsekwencji zajęty rachunek (wierzytelnosc) dotyczy rodzica a nie dziecka..

    arti

    24 Paź 17 23:11

  2. Art. § 6 KPC Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).

    Mimo wpłynięcia na rachunek rodzica (przedstawiciela ustawowego) są wciąż środkami przeznaczonymi dziecka – alimentami.

    admin

    25 Paź 17 03:12

Skomentuj