Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bezskuteczna egzekucja, dłużnik wyjechał pracować do Niemiec

skomentuj

Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwa windykacja należności od osoby pracującej najprawdopodobniej w Niemczech. Osoba ta mieszka w Żarach koło Zielonej Góry a ja w samej Zielonej Górze. Pożyczyłem jej 11000 zł. Mam wyrok sądowy. Niestety osoba ta w ucieczce przed komornikiem porzuciła pracę w polskiej firmie. Pracowała ona w Niemczech, ale pieniądze miała przelewane na polskie konto. Teraz pewnie pracuje legalnie u niemieckiego pracodawcy. Sprawa jest aktualna. Wyrok mam od maja 2014 roku. Egzekucja komornicza okazała się nieskuteczna. Proszę o odpowiedź na mój mail. Na stronie internetowej macie też panowie informacje o pożyczkach pozabankowych. Nie ukrywam, że jestem w tarapatach finansowych i przynajmniej ze 2000 złotych mi potrzebne, w banku nie dostanę na pewno. Mogą Panowie coś zaproponować i w tej sprawie?

Odpowiedź: Firmy windykacyjnej już nie prowadzę. Może ta osoba wciąż ma konto (inne, nowe konto) w polskim banku, można by zlecić komornikowi ponowną egzekucję ale tylko z rachunków bankowych właśnie, żeby nie ponosić kosztów sprawdzenia czy dłużnik ma inne składniki majątku, bo zapewne wciąż nie ma ich w Polsce. Być może myśli, że już nie będzie Pan egzekwował tego długu ponownie zniechęciwszy się na dobre a niektórzy myślą sobie (ale bardzo niewielki odsetek), że umorzenie postępowania egzekucyjnego to umorzenie długu… Przy okazji zostanie przerwany (i później wznowiony) bieg przedawnienia, w tym odsetek – te narosłe już po uprawomocnieniu się wyroku podlegają trzyletniemu okresowi przedawnienia.

Jeżeli postępowanie egzekucyjne znów będzie bezskuteczne, to ewentualnie znowu odczekać, może dłużnik wróci do Polski i będzie już miał na siebie jakiś majątek a może, zarobiwszy sporo pieniędzy w sumie, sam zgłosi się do Pana aby dokonać zapłaty.

Można też poczynić kroki w kierunku wszczęcia egzekucji przez niemieckiego komornika czyli w Niemczech, ale z tym wstrzymałbym się. Poza tym, pisze Pan „najprawdopodobniej”czyli nie wie Pan, nie zna adresu. ustalenia będą z pewnością sporo kosztować.

Co do pozabankowych pożyczek dostępnych w Zielonej Górze jak i w całej Polsce, to polecam oferty widoczne tutaj.

kategoria: komornik

Skomentuj