Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy można dokonać zabezpieczenia na ewentualnym przyszłym spadku dłużnika

skomentuj

Pytanie: Mój dłużnik nie ma nic, niedawno komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Jest jednakże jedynakiem a jego matka ma duży dom (piętro wynajmuje jakiejś firmie). Chyba nie ma innej osoby której matka mogłaby zostawić spadek, tylko synek. I chociaż są skonfliktowani z powodu jego prowadzenia się, to jednak chyba niezbyt mocno, bo mieszka on u matki w tym domu. Pomyślałam sobie, że może jest możliwość zabezpieczenia wykonania wyroku czyli egzekucji na tym przyszłym jego spadku poprzez wpisanie hipoteki na moją rzecz? W przeciwnym wypadku jak nie będę wiedzieć o tym, że matka mu zmarła i odziedziczył spadek a on prawdopodobnie od razu ten dom sprzeda i umknie mi ostatnia szansa na wyegzekwowanie wyroku.

Odpowiedź: Nie, nie ma takiej możliwości, bo ten dom nie jest póki co jego majątkiem i nie można dokonać zabezpieczenia na rzeczy która do dłużnika nie należy nawet jeżeli to zabezpieczenie mogłoby „zadziałać” tylko gdy dom stałby się jego własnością, czyli bez ograniczania dysponowania nieruchomością przez jego matkę.

Z dnia na dzień po śmierci matki domu z pewnością nie sprzeda, może Pani na przykład co miesiąc, co dwa miesiące jakoś sprawdzać, czy matka jego żyje, czy nie choruje, zapytać o nią sąsiadów. Sugeruję też sprawdzić księgę wieczystą tej nieruchomości o ile nie sprawdziła Pani do tej pory), bo może są na niej hipoteki zabezpieczające na przykład bankowe pożyczki hipoteczne albo pozabankowe pożyczki hipoteczne bądź spłatę innychzobowiązań jego matki.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

03/05/2016

kategoria: spadek

Skomentuj