Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik z tytułu nieoprocentowanej pożyczki wyjechał za granicę

skomentuj

Pytanie: Mam na imię Agnieszka. Jestem z powiatu żywieckiego. Otóż mam problem z odzyskaniem długu od ponad dwóch lat. Dokładnie w październiku 2010 roku pożyczyłam 3000 zł (bez odsetek). Niby to niedużo, ale dla mnie tak, ponieważ jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci i już mnie w Żywcu i nie tylko firmy pożyczkowe znają, bo przyszły na mnie ciężkie czasy. Pieniądze miały być oddane po miesiącu, a do tej pory nie ma. Wyjechał do Niemiec, z tym, że co jakiś czas przebywa w Polsce. Cały czas twierdzi, że przelewa mi te pieniądze na konto, ale jakoś nic na moje konto nie wpływa. Od jakiegoś czasu nawet nie odpowiada na maile. Proszę mi powiedzieć jakie koszty musiałabym ponieść w związku z odzyskaniem tych pieniędzy i proszę doradzić jakie odsetki mogłabym doliczyć od tej kwoty. Nigdy nie byłam w takiej sytuacji więc nie orientuje się.

Odpowiedź: Już nie prowadzę windykacji ale wcześniej odpowiedziałbym Pani, że musiałby on mieszkać na stałe w Polsce, abyśmy mogli zająć się sprawą i prowadzić windykację bezpośrednią. Chyba że ma tu w Polsce jakieś mienie, np. nieruchomość, to jego obecność nie jest niezbędna. Uzyskalibyśmy nakaz zapłaty a następnie sprawą egzekucji z nieruchomości zająłby się komornik. Nasza prowizja (tylko od odzyskanego długu) kształtowałaby się na poziomie 25%. I właśnie dlatego sugeruję aby samodzielnie uzyskała Pani nakaz zapłaty i zleciła egzekucje komornikowi. Nie można też wykluczyć tego, że dłużnik jednak ma konto w polskim banku (przy okazji, dobre konta osobiste są tutaj).

Co do odsetek, to jeżeli była to pożyczka nieoprocentowana, to odsetki są należne dopiero za okres po terminie zwrotu pożyczki i są to odsetki ustawowe (których wysokość jest zmienna).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/04/2016

kategoria windykacja

Skomentuj