Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może zająć ulgę na dziecko – odpowiedź

komentarzy 6

W kilku wątkach (komentarzach do wątków) na tym moim blogu co jakiś czas przewija się to pytanie tytułowe a zatem postanowiłem niniejszym założyć osobny wątek z tym pytaniem. Na pytanie zatem, czy komornik może zająć w urzędzie skarbowym podatkową ulgę na dziecko, odpowiedź brzmi: tak, może zająć.

Zwrot nadpłaty podatku, bez względu na to, czy zawiera się w nim prorodzinna ulga na dziecko, czy nawet jest to tylko ulga na dziecko, podlega egzekucji w całości. Zauważmy przy tym, że zwrot nadpłaty podatku zawierający prorodzinną ulgę na dziecko należny jest podatnikowi a nie jak w przypadku alimentów – dziecku. Komornik nie ma prawa zająć alimentów ale podatkową (a więc należną podatnikowi – rodzicowi) ulgę na dziecko ma prawo zająć.

Co prawda, ulga na dziecko jest prawem niezbywalnym i nie podlega egzekucji, ale Sąd Najwyższy „poradził sobie” – zrobił dobrze komornikom i wierzycielom stwierdziwszy w wyroku z dnia 08 listopada 2005 r. sygn. akt I CK 167/05 między innymi:Stosownie do art. 831 § 1 pkt. 3 k.p.c. egzekucji nie podlegają prawa niezbywalne, tj. takie, które nie mogą być skutecznie przeniesione na inną osobę. Jeżeli natomiast na podstawie takiego prawa dłużnik otrzymał już konkretne świadczenia majątkowe (np. pieniądze), to egzekucja z przedmiotu tego świadczenia jest dopuszczalna. Egzekucję należy uznać za dopuszczalną i wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano, albo też dłużnik na podstawie prawa niezbywalnego wystąpił już z roszczeniem o pewne świadczenie majątkowe.

Komornicy zajmują ulgi na dziecko wraz z nadpłatą podatku i moim zdaniem, gdybyś zaskarżył / zaskarżyła taką czynność, to spotkałbyś się / spotkałabyś się z taką argumentacją jak przedstawiłem wyżej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 46 Ocena średnia: 4.4]

29/04/2016

kategoria: komornik

Komentarze do 'Czy komornik może zająć ulgę na dziecko – odpowiedź'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zgadza się, zabrał sku…syn. Widziałam, że w sprawie pożyczek też doradzacie a ja nie będę miała co do garnka włożyć dla dziecka jeżeli nie zapożycze się. Możecie polecić coś dostępnego bez sprawdzania biku? na 5-6 miesiace, później rodzice mnie wspomogą, bo kupca na działkę będą mieć.

  Kamila

  9 Paź 16 13:14

 2. Najlepiej chyba ta tutaj

  admin

  9 Paź 16 15:01

 3. A na krótszy czas, może na miesiąc? Potrzebne z tysiąc złotych (mnie też gad zabrał).

  branka

  16 Lut 17 17:39

 4. tutaj (niektóre bezpłatne)

  admin

  16 Lut 17 21:03

 5. Witam, dziwne minimalna pensja wynosi 2000tys brutto, wiec komornik nie moze zabrac ulgi, gdyz chroni to prawo pracy, wiec podatek oddany urzedowi i zwrot podatku z ulgi do sumy nie powinien byc zabierany

  Artur

  26 Kwi 17 05:50

 6. Prawo pracy nie chroni ulgi na dziecko przed zajęciem przez komornika.

  admin

  26 Kwi 17 06:02

Skomentuj