Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik „na oślep” ma zajmować ruchomości u dłużnika

skomentuj

I kolejny mail sprzed kilku lat:

Mam do Państwa pytanie o możliwość podjęcia się przez Państwa wyegzekwowania niespłacanej od 2006 roku przez mojego Dłużnika należności.
Niezapłacona należność pochodzi z 2003 roku. W 2006 roku uzyskałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (mam dokument).
Następnie Dłużnik wniósł odwołanie i przegrał sprawę (wyrok do wyciągnięcia z Sądu). Miał polubownie zapłacić całą należność, ale tego nie zrobił. Sprawa w 2007 roku trafiła do Komornika i do tej pory brak efektu. Sprawa jest o tyle dziwna, że mój Dłużnik był właścicielem stacji radiowej, która do tej pory działa. Był również współwłaścicielem domu w podkrakowskiej miejscowości i z tego co wiem w tym domu nadal mieści się owa stacja radiowa, więc wygląda na to, że Dłużnik nadal dysponuje majątkiem.
Wyrok opiewa na 6 654 zł plus 250 zł z koszty sadowe
oraz odsetkami od 18.08.2003 roku, co da kwotę pewnie ok 19 000 pln. Z tego co pamiętam to otrzymałam od dłużnika kwotę 1000 zł jako zwrot części kosztów drugiej sprawy.
Bardzo proszę o informacje, czy moglibyście Państwo zająć się moją sprawą i jakie byłyby warunki Państwa działania.

To, że wciąż mieszka tam nie oznacza, że jest właścicielem. Mógł sprzedać (fikcyjnie) radiostację i swoją część nieruchomości, mógł też darować (komuś z rodziny). Komornika można by zapytać, czy sprawdzał w urzędzie miasta (starostwie powiatowym) posiadanie nieruchomości przez dłużnika. Może się okazać, że nie sprawdzał, bo „wierzyciel nie złożył stosownego wniosku”. Tak samo co do owej stacji radiowej – zawnioskować o dokonanie czynności egzekucyjnych – zajęcie ruchomości w miejscu zamieszkania dłużnika. Komornik może zająć ruchomości znajdujące się we władaniu dłużnika czyli w tym wypadku sprzętu tworzącego stację radiową. Jeżeli właścicielem jest ktoś inny czyli osoba trzecia, to prawdopodobnie trzeba będzie zwolnić te ruchomości ale to właściciel będzie mu sial wykazać, że to są jego ruchomości. Generalnie tak to się właśnie robi w egzekucji ruchomości, że się je zajmuje jak leci w miejscu zamieszkania / prowadzenia działalności przez dłużnika i ewentualnie się je zwalnia gdy faktyczny właściciel – osoba trzecia wykaże dokumentami że to jego własność.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 1]

27/04/2016

Skomentuj