Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi przerywa bieg przedawnienia

skomentuj

Pytanie: Mam wyrok cywilny wydany dziewięć lat temu. Do tej pory nie złożyłem wniosku o nadanie mu klauzuli wykonalności. Wiem, że na razie egzekucja przeciwko dłużnikowi byłaby bezskuteczna ale to może się zmienić za kilka lat. Czy jeśli złoże teraz do sądu wniosek o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności, to przerwę bieg przedawnienia i zacznie biec od początku dziesięć lat?

Odpowiedź: Tak, złożenie wniosku o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności przerywa bieg przedawnienia a zarazem zawiesza tenże bieg do czasu nadania wyrokowi klauzuli wykonalności. Następnie przedawnienie zaczyna biec od początku.

Złożenie wniosku o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności jest bowiem czynnością dokonaną przed sądem a zgodnie z art. 123. § 1 1) Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem.

Natomiast zgodnie z Art. 124. § 1 Kodeksu cywilnego, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Jednakże zgodnie z § 2. tegoż artykułu, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie (w tym wypadku klauzulowe) nie zostanie zakończone.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

27/04/2016

kategoria przedawnienie

Skomentuj