Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprzedaż samochodu (i alimenty płacone) przez dłużnika dla pozoru

komentarzy 6

Pozorna umowa sprzedaży samochodu przez dłużnika i pozorny obowiązek alimentacyjny? Taki mail sprzed kilku lat:

Po rozmowie telefonicznej z Panem , postanowiłem skorzystać z Pana oferty w celu odzyskania środków z prawomocnego wyroku , przeciwko MG. Sprawę komorniczą prowadzi komornik ze Żnina , który jest jedynym komornikiem na Tereni Żnina i Pałuk. Komornik –asesor Pan Musiał poinformował mnie , że jestem drugą osobą pokrzywdzoną. Pierwsza pokrzywdzona osoba złożyła wniosek komorniczy na początku lutego 2012. Asesor nie był w stanie wytłumaczyć dlaczego nie nastąpiło zajęcie komornicze na samochodzie dostawczym Mercedes 208D, nr rejestracyjny …, który został pod koniec lutego 2012 roku sprzedany , przez Pana MG . Nowy właściciel , posiada samochód nadal oklejony reklamą firmową …, którym kieruje MG i nadal parkuje na swojej posesji, nr rejestracyjny …. W marcu został zatrzymamy przez policję za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Prawo jazdy zostało MG odebrane za jazdę po pijanemu i otrzymał mandat w wysokości 500 zł. Dom w … jest zapisany na matkę MG, on tylko posiada pokój łóżko krzesło i stół. Po mnie zgłosiła się do komornika trzecia oszukana osoba. Na początku lipca do komornika zgłosiła się czwarta osoba jego własna żona o alimenty na dzieci. Asesor wytłumaczył mi, że w pierwszej kolejności będą ściągane zadłużenia dla żony , która nadal z nim mieszka. Jeżeli coś przejmą nawet wskazane przeze mnie to i tak będą musieli przekazań , żonie jako zobowiązania alimentacyjne. Asesor wytłumaczył mi , że MG sprytnie się zabezpieczył i z samochodem i z środkami pieniężnymi i nic nie może zrobić. MG nadal prowadzi działalność gospodarczą …. Nadal porusza się firmowym samochodem , tylko zmienił właściciela. Jeżeli będę znał nowego klienta któremu wykonał usługę i będzie musiał otrzymać zapłatę, a ja zgłoszę to komornikowi , to komornik zrobi w tym dniu zajęcie i środki przekaże żonie.

Aż się prosi tu o zgłoszenie popełnienia przez dłużnika przestępstwa z art. 300 kk. poprzez zbycie samochodu (fikcyjne) celem uniemożliwienia egzekucji. Co to może dać wierzycielowi? Ano skazanie w zawieszeniu i nałożenie na dłużnika obowiązku (pod rygorem odwieszenia wyroku) naprawienia szkody wierzycielowi który poprzez zbycie auta nie mógł wyegzekwować należności bądź jej części w wysokości wartości samochodu.

Nadto należy wskazać, że zgodnie z art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. A na to właśnie wygląda, że sprzedaż samochodu była tylko pozorna, dokonana przez dłużnika po to, aby uniknąć egzekucji z tegoż samochodu. Dłużnik cały czas dalej użytkuje ten pojazd (wciąż oklejony reklamą działalności dłużnika?) Jednakże to wierzyciel musiałby wykazać przed sądem, że była to sprzedaż pozorna. Przyznam, że nie szukałem orzeczeń zapadłych w podobnych wypadkach, nie wiem, czy temat jest do ruszenia. Ja na miejscu sądu uznałbym iż umowa była pozorna.

Te alimenty dla jak rozumiem byłej żony która wciąż z dłużnikiem mieszka, też zakrawają na pozorne ale tu wątpię aby można było coś zrobić przy wykorzystaniu wspomnianego art. 83 § 1 kc.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

25/04/2016

kategoria: alimenty,windykacja

Komentarze do 'Sprzedaż samochodu (i alimenty płacone) przez dłużnika dla pozoru'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ostatnio miałem do czynienia z ciekawym zagadnieniem, może Pana zainteresuje omówienie tego problemu
  tzn. Dłużnik ma kilka spraw w egzekucji i jest zajecie np. 2 ruchomości (dwa pojazdy których jest właścicielem) ale licytacja jeszcze nie się nie odbyła. Pojawia się nowy Wierzyciel z wnioskiem egzekucyjnym i jednoczśnie posiada przewłaszczenie na zabezpieczenie na tych pojazdach i na jego wniosek komornik zwalnia te ruchomości z zajęcia i przekazuję temu nowemu Wirerzycielowi.
  Ściśle mówiąc nowym Wierzycielem jest Bank, który od lat współpracuje z tym komornikiem 🙂

  Jesli ja miałbym oceniac tą sytuację, to komornik może zwolnic z zajęcia ruchomości jeżeli jest zastaw rejestrowy, jeżeli jest leasing itp ale umowa przewłaszczenia nawet nie wymaga daty pewnej, więc można ją spisac w dowolnym momencie i m.in dlatego sądy nie za bardzo chcą takie zabezpieczenie brać pod uwagę jeśli wierzyciel od razu do sądu składa pozew o wydanie rzeczy.

  Neo

  6 Cze 17 17:28

 2. Jeżeli wierzyciel egzekwujący nie złoży wniosku o zwolnienie przedmiotu z egzekucji, to w mojej ocenie komornik nie ma prawa zwolnić na wniosek osoby trzeciej (rzekomego właściciela albo zarazem też właściciela) ani leasingu ani zastawu rejestrowego ani rzeczy przewłaszczonej. Osoba taka na podstawie Art. 841. KPC § 1 może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

  admin

  6 Cze 17 18:22

 3. Chyba sie nie rozumiemy – jeszcze raz.
  Czy nowy wierzyciel, który składa wniosek egzekucyjny do komornika, który to już prowadzi egzekucje na rzecz kilku wierzycieli, i ten nowy wierzyciel wraz z wnioskiem egzekucyjnym przedstawi umowe przewłaszczenia pojazdów i żażąda zwolnienia ich z pod egzekucji na tej podstawie to komornik może zwolnić te pojazdy i przkazac temu wierzycielowi?.
  Jeszcze inaczej – czy umowa przewłaszczenia moze byc byc podstawą do zwolnienia i przejecia pojazdów przez wierzyciela tak jak to jest czynione w przypadku np zastawu rejestrowego. Zaznaczam, umowa przewłaszczenia nie wymaga formy notarialnej ani nie jest wpisywana do rejestru jak zastaw rejestrowy, a jednak komornik wział ja pod uwage i zwolnił pojazdy i przekazał na własnosc nowemu wierzycielowi który złożył wniosek egzekucyjny wraz w/w umową przewłaszczenia

  Neo

  6 Cze 17 19:04

 4. Tak, jak napisałem, w poprzedniej odpowiedzi, komornik nie ma prawa zwolnić takiego pojazdu inny jeżeli wierzyciel egzekwujący nie złoży stosownego wniosku o zwolnienie.

  admin

  6 Cze 17 19:25

 5. Dalej sie nie rozumiemy.
  Czy umowa przewłaszczenia, nie spisana u notariusza a tylko na „kolanie” może być podstawą do zwolnienia z pod zajęcia ruchomości TAK – dlaczego, NIE – dlaczego? nie chodzi o wniosek wierzyciela chodzi o umowe przewłaszczenia, czy ona ma taką moc, żeby komornik zwolnił przedmioty z zajęcia i przekazał wierzycielowi, który na podstawie umowy przewłaszczenia de facto jest ich włascicielem

  z góry dziękuje

  Neo

  6 Cze 17 19:43

 6. Wcześniej Pan pisał, że zgłosił się bank i komornik zwolnił pojazd – zrozumiałem to tak, że komornik zwolnił pojazd od razu, nie bacząc na brak wniosków innych wierzycieli, nie było sprawy w sądzie z powództwa banku o zwolnienie pojazdu. Dlatego odpowiedziałem tak jak odpowiedziałem. Tylko sąd może nakazać zwolnić ruchomości z egzekucji, wydając stosowny wyrok.

  Natomiast na pytanie o to, czy sąd taki wyrok wyda, odpowiadam – nie wiem. Może wyda a może nie uznając, że mamy do czynienia z umową pozorną – fikcyjną (sporządzoną z datą wsteczną) celem uniemożliwienia egzekucji.

  admin

  6 Cze 17 20:40

Skomentuj