Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik przepisał nieruchomość a dłużnik sprzedał nieruchomość

komentarzy 7

Pytanie: Zwracam się z prośba o pomoc w rozwiązaniu problemu z nieuczciwym dłużnikiem, który jest właścicielem firmy budowlanej. Dług wynosi 32 000 zł + 400 zł koszty sądowe + odsetki ustawowe liczone od dnia 7.02.2012 roku. Wyrok sądu zapadł 18.10.2011 roku z klauzulą wykonalności do 11.01.2012. Postępowanie komornicze nie przynosi rezultatów, ponieważ dłużnik robi wszystko aby nie wykazywać żadnych dochodów. Majątek, w tym duży dom i kilka działek przepisał prawdopodobnie na członków rodziny. Proszę o informację czy jesteście Państwo wskazać kogoś kot jest w stanie zająć się tą sprawą i jeśli tak, to na jakich warunkach. Czy jest możliwość „sprzedaży długu”, czy swoje pieniądze otrzymalibyśmy dopiero po odzyskaniu przez windykatorów dłużnej należności? Jaki procent wymienionej kwoty stanowiłby wynagrodzenie oraz z jakimi dodatkowymi kosztami powinniśmy się liczyć? Będę wdzięczna za odpowiedź mailową. W przypadku pytań proszę o telefon.

Odpowiedź: Ja nie wskazuję firm windykacyjnych, nie znam. Jeżeli faktycznie przepisał nieruchomości na członków rodziny, to za pomocna skargi pauliańskiej łatwo „odkręcić” sprawę i dobrać się do tych nieruchomości o ile nie jest już za późno. Wyrok sprzed 4,5 roku a ze skargi pauliańskiej można skorzystać do 5 lat po przepisaniu przez dłużnika majątku. Zapewne przepisał nieruchomości jeszcze przed zapadnięciem wyroku, iwęc juz może minęło 5 lat. Poza tym jednak dłużnicy chyba w większości wiedzą o tym, że wierzyciel może skorzystać ze skargi pauliańskiej. Wobec powyższego nie byłbym taki pewny czy przepisał. Może po prostu sprzedał komuś nieruchomości (a pieniądze przekazał rodzinie) i wtedy jest problem praktycznie nie do pokonania. Skargę pauliańska można zastosować co prawda także przy sprzedaży ale jeżeli nabywca działał w dobrej wierze i nie wiedział w jakim celu dłużnik sprzedaje nieruchomość, to skarga pauliańska nie będzie skuteczna.

Aha, co do sprzedaży takiego długu, to może za 5-10% wartości… No chyba że komuś do kompensaty jest potrzebny taki dług.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/04/2016

kategoria skarga pauliańska

Komentarze do 'Dłużnik przepisał nieruchomość a dłużnik sprzedał nieruchomość'

Subscribe to comments with RSS

 1. A skąd wiecie, że sprzedał dom?? Bo mam to samo i nie moge uzyskać od komornika informacji.

  Pawel

  23 Kwi 16 05:53

 2. Jak znasz numer księgi wieczystej, to w niej będzie informacja o zmianie właściciela nieruchomości. Jak nie znasz KW, to http://pamietnikwindykatora.pl/2015/08/06/jak-ustalic-kto-jest-wlascicielem-nieruchomosci-znajac-tylko-jej-adres-albo-nawet-adresu-nie-znajac/

  Poza tym, komornik może a nawet powinien sprawdzić w Urzędzie Skarbowym, czy dłużnik nie dokonał transakcji w ostatnich latach. Możesz do komornik wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie tego.

  admin

  23 Kwi 16 06:31

 3. Wysłałem takie pismo i od 2 tygodni cisza a mial dawno powiedziane jeszcze żeby to zrobic. Tylko przysłał informacje imie i nazwisko własciciela nieruchomości tam gdzie mieszka dłuźnik bez żadnych dowodów na to. Żona dłużnika chwali sie na fc że wreście na swoim. I nie wiem co robić dalej

  Pawel

  24 Kwi 16 16:07

 4. Jak to na swoim, żona dłużnika kupiła nieruchomość? Numer KW jest znany?

  admin

  24 Kwi 16 16:16

 5. Zdjęcia domu na fc i komentarz ze już na swoim ale nie wiem czy to ma znaczenie. Nie znam nr KW. Komornik tylko napisał dane właściciela nieruchomosci a wie to zapewne od dłużnika. Czekam cały czas na jakiś dokument z poszukiwania majątku w tym też ze Starostwa na ten nr ale narazie cisza.

  Paweł

  25 Kwi 16 07:58

 6. Niech zapyta w Urzędzie Skarbowym o to, czy dłużnik figuruje jako strona umów cywilnych – podatnik. Jeżeli sprzedał nieruchomość, to powinna być informacja że sprzedał ją i kiedy.

  Żona dłużnika może zmyślać – chwalić się znajomym.

  admin

  25 Kwi 16 08:46

 7. Miałem podobny problem. Dłużnik nie uregulował należności, a cały majątem przepisał na rodzinę. Pomogła firma: vindicat.pl

  Janek

  15 Lip 16 13:55

Skomentuj