Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kiedy komornik zwolni nieruchomość – księgę wieczystą

skomentuj

Pytanie: Komornik zajął mi księgę wieczystą ponieważ mój mąż jest dłużnikiem na sumę 6 tys. Dom jest własnością moją mojego męża i mojej mamy. Jak długo może być ten wpis w księdze. Ponieważ komornik się nie odzywa (ja wcześniej spłacałam w imieniu męża ale zaprzestałam bo nie mam z czego już płacić.) Zaczęłam rozważać ostatecznie sprzedać dom, ale to tylko rozważanie. I tak się zastanawiam jak długo może być ten wpis. Czy ew. jak komornik zechce zlicytować część domu mojego męża to czy ja zostanę wcześniej powiadomiona?

Odpowiedź: Wpis – wzmianka o wszczęciu egzekucji z nieruchomości będzie widnieć do czasu umorzenia (zakończenia) egzekucji z nieruchomości. Jeżeli w ciągu roku od daty wszczęcia egzekucji z nieruchomości wierzyciel nie dokona czynności niezbędnej do przeprowadzenia licytacji (nie złoży wniosku o opis i oszacowanie, nie uiści zaliczki na opis i oszacowanie po wezwaniu go do tego przez komornika), to komornik zwolni nieruchomość umarzając egzekucję z niej.

Ty nie zostaniesz poinformowana o opisie i oszacowaniu ani o wyznaczeniu licytacji gdyż nie jesteś uczestnikiem postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.To znaczy że nikt mnie nie poinformuje o możliwości zlicytowania części domu. A może chociaż mój mąż dostanie powiadomienie o tym. Ja za chwilę osiwieję. Moje problemy już mnie przerastają i już nie mam pojęcia jak się z nich wykaraskać. A w księdze wieczystej będzie wpis że część domu może zostać zlicytowana czy też nie ?

Oczywiście że mąż otrzyma informacje o których napisałem wyżej, gdyż jest uczestnikiem postępowania egzekucyjnego. Ty natomiast nie będąc uczestnikiem postępowania możesz dowiedzieć się o licytacji z publicznego ogłoszenia (no i oczywiście mąż może Ci powiedzieć).

Jak chodzi o to, czy nieruchomość została już zwolniona, to możesz też sprawdzać kiedy chcesz w internecie księgę wieczystą ( pod tym adresem: https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html ), czy dalej widnieje wzmianka o zajęciu jej przez komornika.

Skoro licytowany ma być udział męża to wzmianka o zajęciu dotyczy tylko udziału męża a nie całej nieruchomości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.5]

21/04/2016

Skomentuj