Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzenie czy komornik faktycznie poszukiwał majątku dłużnika

komentarze 2

Pytanie: W Styczniu br. w CEPiK wyszło, że dłużnik posiada kilka pojazdów (nie ma ich w miejscu zamieszkania, nie wiadomo gdzie są) , na tą chwilę otrzymałem to pismo zawiadomienie o bezskutecznej egzekucji, jak to się ma jedno z drugim. Niby ma jakieś pojazdy gdzieś schowane bo w cepik wychodzą a komornik w zawiadomieniu pisze cytuje: „Dłużnik nie posiada żadnych ruchomości do których można skutecznie przeprowadzić egzekucję. Na podstawie przedstawionych informacji należy stwierdzić, iz dłużnik nie posiada żadnych składników majątkowych do których można by skutecznie skierować egzekucję w zakresie określonym we wniosku egzekucyjnym.”

Wniosek o wyszukiwanie majątku przez komornika wysłałem i niby nic nawet telewizora nie zajął komornik, co tu by można zrobić? Jeszcze chciałem zapytać Pana czy mogę od komornika żądać kserokopii dokumentów z poszukiwania majątku tj: z Zus, Cepik, Ognivo, US, Starostwa Powiatowego, ma prawo mi przesłać pocztą jeśli wystosuje pismo?

Odpowiedź: Komornik zapewne „z rozmachu” użył sformułowania – szablonu jaki ma na okoliczność informowania wierzyciela o bezskutecznej egzekucji. W postępowaniu o wyjawienie majątku przed sądem może Pan wezwać dłużnika do wskazania miejsca w których pojazdy te znajdują się.

Co do tzw. poszukiwania majątku przez komornika to niestety, nie zwraca opłaty uiszczonej przez wierzyciela na ten cel, mimo że poszukiwanie jest bezskuteczne (nie doszło do zajęcia).

Na podstawie art. 9 Kodeksu postępowania cywilnego w zw. z art. 13 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jako strona postępowania egzekucyjnego ma Pan prawo do odpisów, kopii i wyciągów z akt tegoż postępowania egzekucyjnego. Może Pan pocztą złożyć do komornika wniosek o przysłanie Panu na przykład kopii (będzie najtaniej – 1 zł. za stronę) określonych przez Pana dokumentów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 4 Ocena średnia: 4.3]

13/04/2016

kategoria: komornik

Komentarze do 'Sprawdzenie czy komornik faktycznie poszukiwał majątku dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. W jakim czasie komornik ma prawo przeslac te dokumenty?

  Pawel

  13 Kwi 16 06:11

 2. Nie wiem, czy istnieje jakiś formalny termin; 7 dni mają do podjęcia wnioskowanej czynności egzekucyjnej ale przesłanie kopii dokumentów wszak nie jest czynnością egzekucyjną choć może mieć wpływ na dalsze wnioski wierzyciela.

  Jeżeli ja wniósłbym o przesłanie mi kopii akt i nie otrzymałbym, ich w ciągu powiedzmy 14 dni od daty doręczenia komornikowi wniosku, to wysłałbym ponaglenie i po kolejnych powiedzmy 14 dniach złożyłbym skargę na niego z przesłaniem mu odpisu tejże skargi.

  admin

  13 Kwi 16 06:50

Skomentuj