Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nie macie prawa stosować nieopublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego!

komentarze 2

Tak ja uważam, ale oceńcie sami przeczytawszy ten wpis.

Trzy dni temu, tj. 7 kwietnia 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa („tęgie” głowy prawnicze – sędziowskie) zajęła stanowisko w sprawie niepublikowania wyroku. Sędziowie stwierdzili między innymi, że brak publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia go mocy powszechnie obowiązującej i nie zwalnia nikogo z jego stosowania.

W pierwszej chwili przyznałem im w myślach rację, tym bardziej gdy zapoznałem się z art. 190 pkt (czy ustęp?) 3 Konstytucji gdzie czytamy m.in. że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. No faktycznie, mowa jest jedynie o ogłoszeniu wyroku a nie o opublikowaniu tegoż w organie urzędowym. I niby wszystko pasuje, bo na przykład wyrok z powództwa przysłowiowej pani Kowalskiej przeciwko przysłowiowej pani Kwiatkowskiej też obowiązuje po ogłoszeniu na sali rozpraw więc myślę sobie, że wyrok TK też obowiązuje po ogłoszeniu na sali Trybunału Konstytucyjnego czy jak to się nazywa.

No ale po chwili naszły mnie wątpliwości, bo wyrok z powództwa Kowalskiej przeciwko Kwiatkowskiej wiąże tylko strony czyli te dwie panie i nikogo innego i nie ma potrzeby go publikować. Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego jest inaczej.

Sięgnąłem z powrotem do art. 190 Konstytucji i od razu rzucił mi się w oczy przeoczony wcześniej punkt (czy ustęp, ku…wa?) 2. w którym czytamy że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 (orzekania w sprawach zgodności z Konstytucją, skarg) podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony.

A zatem, skoro wyrok nie został opublikowany, to nie macie prawa go stosować, bo ogłoszenie wyroku TK należy rozumieć, zgodnie w wyżej przytoczonym przepisem, jako publikację tegoż w organie urzędowym. To dziw, że „tęgie” głowy sędziowskie nie dostrzegły tego „niuansu”. Nie dostrzegły czy udają że nie dostrzegają? No chyba, że to ja się mylę, ale macie wyżej moje wywody oparte na przepisach.

10/04/2016

kategoria: sędziowie

Komentarze do 'Nie macie prawa stosować nieopublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego!'

Subscribe to comments with RSS

  1. W sumie to się zgadzam, jest jednak jedno ALE. Zwróć uwagę, że nie istnieje przepis, który mówi, że sąd nie może odmówić stosowania przepisu ustawy, który uznaje za niezgodny z konstytucją. Przeciwnie jest art. 8, który mówi, że Konstytucja jest najwyższym prawem i stosuje się ją bezpośrednio. Z tego więc można wywnioskować, że każdy sąd, jeśli podczas rozpoznawania sprawy uzna, że przepis ustawy jest sprzeczny z Konstytucją, może odmówić jego stosowania i zastosować Konstytucję. Skoro tak, nie widzę przeszkód, żeby – formalnie uznając, że wyrok TK nie obowiązuje – faktycznie go stosować jako „samodzielną” decyzję sądu.

    Przemek

    9 maja 16 23:28

  2. No tak, ale aby każdy sąd tak uznał, to wyrok stwierdzający niekonstytucyjność musi być wpierw opublikowany. Tak uważam.

    admin

    10 maja 16 04:39

Skomentuj