Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Art. 327 par. 1 Kpk w kwestii prawomocnego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Wyłudzenia na Allegro.

skomentuj

Taki mail: Zostałem oszukany na Allegro na kwotę około 5000,- zł brutto Zostało złożone zawiadomienie na policji o przepełnieniu przestępstwa jednak nie wszczęto postępowania bo dłużnik zobowiązał się oddać kwotę do połowy stycznia tego roku.

Zaczął się kwiecień a dłużnik oszust nadal nie spłacił długu. Poszedłem do prokuratury jeszcze raz jednak nadal nie chcą zająć się sprawą. Nie tylko ja zostałem oszukany przez tę osobą. Są inni z allegro około 13 osób na różne kwoty. Z programu allegro nie mogłem odzyskać pieniędzy ponieważ sprawa uległa przedawnieniu. Oszustwo nastąpiło w sierpniu zeszłego roku. Może Pan doradzi coś jak odzyskać moje pieniądze? Oszust jest z Ostrowa woj mazowieckie.

Zapytałem, czy przekazano organom ścigania informacje o pozostałych pokrzywdzonych, pytający odpowiedział, że tak, przekazano. No i ku…wa taki (prawdopodobnie) oszust wystarczy że zobowiązał się do zwrotu pieniędzy i już sprawa zostaje umorzona. Co ja gadam, nawet, jak widać, postępowania nie wszczęli! Został więc tylko rozpytany a nie przesłuchany czyli (tak nawiasem mówiąc) mógł pier…olić do protokołu co mu fantazja podpowiedziała, bez ponoszenia konsekwencji za składanie fałszywych zeznań. No ku…wa tak jest w polskim prawie.

On poszedł znowu do prokuratury już dawno po uprawomocnieniu się postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania, bo oszust „zobowiązał się oddać kwotę” i ten ufny Polak, bezkrytycznie wierzący (do czasu) w słuszność decyzji prokuratury, ku…wa, uwierzył, że tak będzie. Jak mniemam, słowie przekazał, że chce aby ponownie zajęli się sprawą a prokurator też ani chybi słownie zakomunikował mu, że „nadal nie chcą zająć się sprawą”.

Sugeruję zatem wysłać pocztą poleconą albo złożyć w biurze podawczym prokuratury wniosek wszczęcie postępowania na podstawie art. 327 § 1 Kodeku postępowania karnego który stanowi, że umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora. Przepis ten stosuje się odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

W mojej ocenie (no bo jak inaczej?!) skoro odmówili wszczęcia postępowania gdyż oszust zobowiązał się do zwrotu pieniędzy a nie dotrzymał, to mamy podstawę do wszczęcia dochodzenia / śledztwa a przynajmniej rozpatrzenia sprawy „na nowo”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

05/04/2016

kategoria wyłudzenie

Skomentuj