Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zawiadomienie pozostałych współwłaścicieli o zajęciu udziału w nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Ja, mama i siostra posiadamy udziały w nieruchomości – domu. Mama 1/2, a ja z siostrą po 1/4. Mam spory dług którym zajmuje się już komornik ale do tej pory udało mi się ukryć to przed mama i siostrą. Komornik buł u nas gdy tylko ja byłam w domu, nie otworzyłam mu, może przyjdzie z policją ale chyba nie bo pytałam inne osoby które miały z nim sprawę.

Boję się teraz tego, że zajmie mój kawałek nieruchomości i prosiłabym w związku z tym o poradę, czy mama i siostra jako współwłaścicielki zostaną o tym poinformowane przez komornika?

Odpowiedź: Tak, zostaną poinformowane zgodnie z art. 1005 Kodeksu postępowania cywilnego który to przepis stanowi, że o zajęciu ułamkowej części nieruchomości komornik zawiadamia także pozostałych współwłaścicieli. Może Pani ewentualnie przechwycić pisma od komornik jako domownik i ukryć je przed adresatkami. Proszę jednak mieć świadomość tego, że jeżeli będzie prowadzona egzekucja z tej ułamkowej części nieruchomości, to przyjdzie biegły oszacować ją no i oczywiście wiadomo z czym się wiąże ewentualna późniejsza licytacja. Czy do niej dojdzie, to inna rzecz, udział 1/4 w domu generalnie nie zachęca zbytnio do nabycia tegoż choć nie można wykluczyć tego, ze pojawi się zainteresowany licytant jak i tego, ze sam wierzyciel egzekwujący wylicytuje tenże udział lub przejmie na własność po bezskutecznej licytacji. I zechce zamieszkać w domu…

Co do wejścia komornika w asyście policji (i ślusarza który jak będzie trzeba, to drzwi wyważy) do dłużnika, to taka ewentualność zależy nie tyle od nastawienia komornika co od tego, czy wierzyciel uiści konieczną na ten cel zaliczkę circa 800 zł. Zapewne wielu wierzycieli nie decyduje się na ten wydatek wobec czego komornik nie wchodzi z policją i ślusarzem do dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/03/2016

Skomentuj