Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zamieszkanie w nieruchomości przez nabywcę udziału

skomentuj

Pytanie: Znalazłem tego maila na stronie z tematem, który mnie interesuje. Nie szukam profesjonalnej porady tylko kilku informacji. Może Państwo mi rozjaśnicie sytuację. Sprawa wygląda tak:

Dom rodzinny w współudziale 3 osób (mama i jej dwóch braci). Mama posiada 6/8 (1/8 swoje + 5/8 przepisane przez babcię). Mamy bracia posiadają po 1/8. Starszy brat narobił długów. Chcąc ratować skórę, swoje mieszkanie przepisał na córkę, a w sądzie powiedział, że ma udziały w 1/8 tegoż domu rodzinnego. Do domu rodzinnego dziś przyszedł list informujący o zajęciu komorniczym. W domu ciągle mieszka babcia, mama z mężem i dziećmi (moim rodzeństwem). Z informacji jakie udało mi się uzyskać dowiedziałem, że komornik może tak zrobić. Pytanie co teraz się może stać? Czy komornik wyceni cały dom i weźmie sobie 1/8 domu należącą do brata mamy? Kto będzie musiał opłacić biegłego wyceniającego dom? Co się stanie z tą 1/8? Czy osoba trzecia będzie mogła wprowadzić się do tego domu i np. zameldować? Jak wydzielić 1/8 domu?

Dla mnie, osoby w ogóle nie mającej styczności w tej materii jest to dla mnie po prostu jakieś kuriozum. Karanie całej rodziny za winy jednego z jej członków (który na marginesie nie utrzymuje kontaktu).Odpowiedź: Komornik (a dokładniej biegły na jego zlecenie) owszem, wyceni cały dom ale licytowany może być tylko udział tego zadłużonego brata mamy. Koszty wyceny opłaca wierzyciel który wniósł o egzekucję z nieruchomości. Wartość szacunkową domu podzieli przez osiem i ta 1/8 wartości będzie podstawą do wyznaczenia ceny wywoławczej tegoż udziału dłużnika. Odbędzie się licytacja publiczna, jeżeli nikt nie kupi i wierzyciel nie przejmie na własność po bezskutecznej licytacji, to brat wciąż będzie właścicielem tej 1/8. Ewentualny nabywca owszem, będzie mógł zameldować się w domu i zamieszkać w nim. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić z wnioskiem o zniesienie współwłasności, jeżeli taka sytuacja będzie mu przeszkadzać. Może to oznaczać podział nieruchomości (o ile podział funkcjonalny jest możliwy), spłacenie pozostałych współwłaścicieli aby stać się wyłącznym właścicielem nieruchomości lub, w ostateczności, – sprzedaż nieruchomości wspólnej i podzielenie pieniędzy między współwłaścicieli.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

19/03/2016

Skomentuj