Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Data doręczenia wypowiedzenia umowy wysłanego pocztą elektroniczną

skomentuj

Pytanie: Strony umowy pożyczki ustaliły w niej, że pożyczka nie będzie mieć terminu zwrotu ale pożyczkodawca może ją wypowiedzieć mailem. W umowie pożyczki podany jest adres e-mail pożyczkodawcy z którego może nadejść wypowiedzenie jak również adres e-mail pożyczkobiorcy na który należy wysłać wypowiedzenie umowy. Pożyczkobiorca otrzymał maila z tytułem „wypowiedzenie umowy pożyczki” ale jeszcze nie otworzył tego maila. Pytanie jest następujące: czy obowiązuje tu taka sama zasada jak w przypadku doręczania pocztą poleconą a więc że jeżeli nie otworzy maila przez czternaście dni to zostanie potraktowany jako doręczony?

Odpowiedź: Nie. Należy przyjąć w takim wypadku, że wypowiedzenie umowy pożyczki zostało pożyczkobiorcy doręczone dnia w którym mógł tego maila przeczytać czyli zapewne w kilka, kilkanaście sekund po wysłaniu tegoż maila przez pożyczkobiorcę. Art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem. że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Można ewentualnie skasować maila (bez otwierania) i później podnosić, że nie otrzymało się tego maila ale wątpię, czy sąd dałby wiarę temu.

A korzystne (niewielkie) i bez zbędnych formalności pożyczki pozabankowe którymi można też zwrócić już zaciągnięte, są tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

16/03/2016

kategoria umowy

Skomentuj