Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja koleżeńskiej pożyczki z zachowaniem dobrych relacji

skomentuj

Pytanie: Chciałabym się dowiedzieć, co mogę zrobić w sytuacji, kiedy osoba, która ode mnie pożyczyła 600zł co kilka dni przedłuża czas pożyczki, obiecując oddać za kilka dni. Jesteśmy (na razie) w dobrych relacjach, mam kontakt tel, wśród znajomych na FB. Chciałabym uniknąć bawienia się w kota i myszkę tygodniami. Później oczywiście ta osoba będzie unikała kontaktu. Mam oczywiście spisaną umowę z tą osobą. Proszę o informację, czy możecie mi Państwo pomóc. Trochę szkoda mi psuć dobre relacje ale przecież tak naprawdę to ona dąży do tego.

Odpowiedź: Jeżeli nie ma Pani problemów finansowych (patrz: pieniądze nie są potrzebne „na już”) to proponowałbym skorzystanie z e-sądu. Pozew o zwrot udokumentowanej pożyczki jest bardzo prosty a elektroniczny formularz EPU zawiera precyzyjne wskazówki. Proszę uprzedzić o tym dłużnika informując go, że pieniądze są Pani pilnie potrzebne z powodu zajścia pewnej nieprzewidzianej okoliczności życiowej. A zatem, że musi ją Pani wezwać do zapłaty (pocztą poleconą, w wezwaniu zawrzeć rygor wniesienia pozwu w przypadku niedokonania zapłaty w ciągu 7 dni) i wobec braku tejże w ciągu 7 dni wniesie Pani pozew do e-sądu o zapłatę pożyczki. Dbając o wciąż dobre relacje proszę jej powiedzieć, że może być spokojna, że na pewno nie zleci Pani windykacji firmie windykacyjnej więc nie musi się obawiać, że zostaną przeciwko niej podjęte bezprawne działania. I że pozew wniesie Pani samodzielnie a nie przez prawnika, aby nie doszły jej niepotrzebne dodatkowe koszty. I wniosek egzekucyjny do komornika też wniesie Pani samodzielnie 😉 . I że liczy Pani na dobrowolną zapłatę w przeciągu owych kilku dni.

Może jej Pani powiedzieć, że na spłatę owej niewielkiej pożyczki może w niejednej firmie pożyczkowej otrzymać darmową chwilówkę (jeśli będzie to jej pierwsza pożyczka w danej firmie). Oferty takich pożyczek są tutaj – w godzinę bez wychodzenia z domu na konto.

A tak na marginesie, to już pomijając utrzymanie dobrych relacji, tak czy owak odradzam zlecanie takiej sprawy, w takiej kwocie firmie windykacyjnej jak i prawnikowi.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

15/03/2016

kategoria: windykacja

Skomentuj