Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Świadek odmawia pobrania od niego odcisków palców

skomentuj

Pytanie: Chciałbym naszkicować taką teoretyczną sytuację. Piszę do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie i wskazuję konkretną osobę. Powiedzmy że chodzi o włamanie do piwnicy. Na kłódce Policja zabezpiecza odciski palców wzywa wskazanego przeze mnie na przesłuchanie ale on będąc świadkiem ma prawo odmówić pobrania od niego odcisków palców i oczywiście odmawia. Mamy patową sytuację i nic nie da się zrobić? Przecież to jest chore prawo.

Odpowiedź: To obiegowe, nieprawdziwe przeświadczenie. Świadek nie ma prawa odmówić pobrania odeń odcisków palców; jeżeli odmówi, można tego dokonać siłą. W kodeksie postępowania karnego, w rozdziale 21 „Świadkowie” znajduje się między innymi Art. 192a. § 1 zgodnie z którym w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów można pobrać między innymi odciski daktyloskopijne. Zgoda świadka do dokonania tej czynności nie jest wymagana.

A gdyby takiego przepisu nie było (ale jest), to odmowa poddania się tej czynności zapewne poskutkowałaby przedstawieniem świadkowi zarzutów celem pobrania odcisków palców jego. 😉

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.1]

14/03/2016

kategoria świadek

Skomentuj