Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto osobiste wykorzystywane jako firmowe a kwota wolna od zajęcia

komentarze 2

Pytanie: Na koncie osobistym przysługuje dłużnikowi kwota wolna od zajęcia komorniczego a na koncie firmowym nie przysługuje. Praktycznie jest możliwe wykorzystywanie konta osobistego jako konta firmowego, do transakcji firmowych. Jeżeli bank na polecenie komornika zablokuje właśnie takie konto, to czy zostawi mi kwotę wolną od zajęcia?

Odpowiedź: Trudno z całą pewnością przewidzieć, jak w takim przypadku bank postąpi. Według mnie, zostawi kwotę wolną od zajęcia jaka przysługuje na koncie osobistym czyli ową trzykrotność średniego wynagrodzenia, bo bank zapewne nie monitoruje charakteru transakcji na koncie. Wykorzystywanie konta osobistego jako rachunku firmowego jest niezgodne z art. 49 ust. 3 Prawa bankowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) i bank, stwierdziwszy tę niezgodność, powinien zareagować. Skoro nie reaguje (nie wypowiada umowy rachunku bankowego) w takiej sytuacji, to zapewne pozostawi kwotę wolną od zajęcia na takim koncie osobistym wykorzystywanym przez właściciela do rozliczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przy okazji, skoro o obu rodzajach kont mowa, polecam dobre konta osobiste tutaj a firmowe tutaj.

14/03/2016

Komentarze do 'Konto osobiste wykorzystywane jako firmowe a kwota wolna od zajęcia'

Subscribe to comments with RSS

  1. prosze o pilny kontakt mam zablokowanie konto nie moge wycagnac pieniedzy na dzieci z pitu pan komornik mi zablokował tomaszzakrzewski suwałki tel 887324804

    elzbieta zak

    6 maja 16 19:17

  2. Elu, komornik ma prawo zając Ci pieniądze z nadpłaty podatku, niestety. I ulgę na dziecko też może Ci zająć: http://pamietnikwindykatora.pl/2016/04/29/czy-komornik-moze-zajac-ulge-na-dziecko-odpowiedz/

    admin

    6 maja 16 19:24

Skomentuj