Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wpłynięcie na konto przelewu wyższego niż zajęcie komornicze

skomentuj

Pytanie: Mam zajęty przez komornika rachunek bankowy. Do zapłaty, do ściągnięcia jest jeszcze jakieś 4,5 tysiąca złotych. W przeciągu trzech, czterech dni mam otrzymać na to zajęte konto przelew w wysokości 34 tysiące złotych. Zależy mi na tym, żebym mógł tymi pieniędzmi od razu zadysponować, oczywiście pomniejszonymi o dług który jeszcze jest do ściągnięcia przez komornika. Czy komornik ma jakiś termin przepisowy na wysłanie do banku zwolnienia rachunku po otrzymaniu spłaty reszty długu z tego przelewu?

Odpowiedź: Nie ma potrzeby wysyłania przez komornika do banku zwolnienia konta bankowego jeżeli zajęcie egzekucyjne zostało w całości zrealizowane i komornicy w takich przypadkach nie wysyłają do banku polecenia zwolnienia konta. To bank powinien od razu po ściągnięciu dla komornika pieniędzy odblokować Pana konto – usunąć blokadę środków założoną na polecenie komornika.

Tak na marginesie, to zastanawiam się czy dłużnikowi wolno w takiej sytuacji podać do owego przelewu numer innego konta (które można szybko sobie otworzyć w wielu bankach; polecam dobre konta osobiste tutaj – bez wychodzenia z domu można szybko otworzyć). Według mnie, dłużnik ma prawo tak zrobić tzn. nie będzie to przestępstwo nawet jeżeli wcześniej podał nr konta które jest aktualnie zajęte (a wtedy gdy je podał do przelewu, nie było zajęte).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

13/03/2016

Skomentuj