Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornicza opłata stosunkowa przy egzekucji z nadpłaty podatku

skomentuj

Pytanie: Chciałabym zapytać, jaką prowizję pobierze komornik od ściągnięcia pieniędzy z nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym? Czy może pobrać 15% jeżeli wykonując praktycznie taką samą czynność czyli zajmując konto bankowe pobiera „tylko” 8%?

Odpowiedź: Ano niestety, zgodnie z art. 49 pkt 1 Dz.U.2015.0.790 – Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, komornik pobiera 8% opłaty stosunkowej tylko wówczas gdy egzekwuje z wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego. W pozostałych przypadkach, w tym także gdy prowadzi egzekucję z wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku, pobiera 15%.

W rzeczy samej, komornik „narobi się” zajmując nadpłatę podatku nawet jeszcze mniej niż prowadząc egzekucję z rachunku bankowego który to rachunek bankowy często musi najpierw namierzyć tzn. w którym banku dłużnik ma tenże (przy okazji, polecam fajne konto osobiste tutaj). A urzędu skarbowego właściwego dla dłużnika długo namierzać nie musi i każdy komornik wie, że wierzytelność z tytułu nadpłaty podatku jest do zajęcia w urzędzie skarbowym tylko i wyłącznie.

Jeszcze bardziej jednak bulwersuje mnie to, że gdy dłużnik dobrowolnie przychodzi do komornika aby gotówką w kasie spłacić dług, to też zostaje obciążony 15% opłatą stosunkową.

10/03/2016

kategoria: komornik

Skomentuj