Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„urzad skarbowy zajol mi pit37 czy moge go odzyskac”

skomentuj

Pisownia oryginalna – takie tytułowe wyrażenie ktoś wpisał w wyszukiwarce Google. Może mieć kłopoty ze znalezieniem w internecie odpowiedzi na takie pytanie 😉 więc odpowiedzmy mu.

No jak odzyskać? Gwoli ścisłości to raczej komornik sądowy zajął (a nie „zajol” ani „zajoł”) Ci nadpłatę podatku ujawniona po złożeniu PIT 37. Jeżeli wcześniej nie spłaciłeś zadłużenia lub nie wyegzekwował w inny sposób (np. z wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego), to urząd skarbowy zamiast Tobie, prześle te pieniądze komornikowi na poczet zapłaty długu /długów egzekwowanych przez tego komornika. Jaką różnicę Ci robi czy komornik ściągnie dług z nadpłaty podatku czy z konta bankowego czy z wynagrodzenia? Ewentualnie ciesz się, że jest ta nadpłata podatku z której komornik może wyegzekwować należność, bo w przeciwnym razie zająłby Ci i spieniężył na przykład komputer i byłbyś znacznie bardziej stratny.

No a jeżeli komornik jednak już ściągnął z innego źródła dług i nie zdążył wysłać do urzędu skarbowego cofnięcia zajęcia tej wierzytelności z tytułu nadpłaty nadpłaty podatku i urząd skarbowy przesłał mu te pieniądze, to komornik ma obowiązek zwrócić Ci je w całości.

A jeżeli pytasz, czy komornik może zająć nadpłatę podatku tzn. czy ma do tego prawo to tak, ma prawo.

Skomentuj