Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy Żydzi są mądrzejsi od Gojów? Albert Einstein – fizyk teoretyczny.

skomentuj

Goj – określenie pojawiające się w Torze, oznaczające nie-Żyda. Miewa wydźwięk pejoratywny (powtarzane przez mniej lub bardziej antysemitów) zatem może zamiast „Goje” użyjmy „inne nacje, narody”.

Mój świętej pamięci ojciec mawiał, że dlatego Żydów noblistów jest (stosunkowo?) więcej niż reprezentantów innych nacji, bo mają pieniądze (na badania, testy, sprzęt…). No, powiedzmy Tato delikatnie, że można z Twoją tezą polemizować.

Weźmy na przykład tego chyba największego z największych czyli Żyda Alberta Einsteina. To był fizyk teoretyczny. Owszem potrzebował pieniędzy: na notatnik i ołówek. 😉

Czy Żydzi generalnie są mądrzejsi, inteligentniejsi od nie-Żydów? Moim zdaniem, niekoniecznie. Głupsi na pewno nie są, natomiast… Eh, kończę drugą butelkę czerwonego wytrawnego i nie chce mi się wysławiać. Posłużę się więc przykładem ponoć z życia, co mi Tato opowiadał.

Ano miał jako dzieciak kolegę – Icka. Tak, Żyda. Czasem razem bawił się z nim ale nie tak często jak z innymi kolegami – Gojami 😉 Tato na przykład zaproponował, że zrobią procę i postrzelają do puszek a Icek że nie, bo on woli bawić się w sklep (we właściciela sklepu). 😉 Inscenizowanie prawdziwych sytuacji sklepikarz – klient, czyż to nie piękne i pouczające…

Krótko: jedna z tez (moich) w tym momencie jest taka, że są nazwijmy bardziej pragmatyczni, zdyscyplinowani niż przedstawiciele innych nacji a o drugiej tezie (i co o niej myślę) napiszę niebawem, bo otworzyłem trzeci korek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 3]

02/03/2016

kategoria społeczeństwo

Skomentuj