Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niewłaściwe uznanie długu a postępowanie nakazowe

komentarze 2

Pytanie: Czy tak zwane niewłaściwe uznanie długu może wystarczyć do postępowania nakazowego? Sytuacja jest taka: niepodpisana przez nabywcę czyli przeze mnie faktura która w części zapłaciłam gdyż co do reszty to kwestionuję jakość niektórych partii towaru. Wiem, że środek odwoławczy też przysługuje od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym ale bardzo boję się tego, że komornik mógłby na wniosek wierzyciela dokonać zabezpieczenia roszczenia na rachunku bankowym firmowym. Aha, wierzyciel dwukrotnie wysłał mi wezwanie do zapłaty reszty kwoty.

Odpowiedź: Podstawą do postępowania nakazowego – wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym może być też niewłaściwe uznanie długu ale według mnie nie będzie taką podstawą sama częściowa zapłata owej niepodpisanej faktury. Musiałoby owe niewłaściwe uznanie długu przyjąć formę pisemną – pisma do wierzyciela w którym to piśmie dłużnik uznaje dług, w tym także na przykład prośby o rozłożenie spłaty całego długu na raty. Sąd zazwyczaj przekazuje sprawę do postępowania upominawczego (wzywając do dopłaty wpisu sądowego) w takiej sytuacji czyli z takim niewłaściwym uznaniem długu w formie potwierdzenia częściowej spłaty niepodpisanej przez dłużnika faktury.

Nie ma tu natomiast znaczenia to, że wierzyciel wysłał do Pani dwa wezwania do zapłaty; nie zapewnił sobie tym bynajmniej podstawy do postępowania nakazowego.

Nie jest jednak też pewne, że nawet jeśli nakaz będzie w postępowaniu nakazowym wydany, to wierzyciel złoży u komornika wniosek o zabezpieczenie roszczenia. Jeżeli są podstawy do kwestionowania jakości tych niektórych partii towaru i wierzyciel ma świadomość tego, to powinien mieć świadomość ryzyka i że jeśli powództwo zostanie oddalone, to może go Pani pozwać o odszkodowanie za negatywne skutki zablokowania Pani konta firmowego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 3]

28/02/2016

Komentarze do 'Niewłaściwe uznanie długu a postępowanie nakazowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. zapłata części kwoty nie jest żadnym uznaniem całości faktury.
  jest jedynie uznaniem roszczenia do wysokości zapłaconej sumy.

  ryszard ochódzki

  28 Lut 16 17:09

 2. No zgadza się a powszechnie i niesłusznie traktowana jest jako uznanie długu.

  admin

  28 Lut 16 17:28

Skomentuj