Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jeśli wejdziesz między wrony czyli czy można być uczciwym sędzią, prokuratorem…

skomentuj

Przysłowie „Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one”. Wersja a raczej odpowiednik angielski (po angielsku): „When you are in Rome, do as the Romans do” („Jak jesteś w Rzymie, rób, zachowuj się jak Rzymianie”) – nie wiem, jak, czym wyróżniało się zachowanie Rzymian, jakich czasów sięga geneza tego powiedzenia, nie chce mi się szukać.

Ja rozumiem, łatwo powiedzieć, bądź uczciwy. Ostracyzm i gorsze grozić mogą wyłamującym się nawet w niewinnej (lekko chuligańskiej) klasie szkolnej, w „paczce” koleżeńskiej z osiedla, w zakładzie pracy jakimkolwiek też. Nawiązanie do zakładu pracy, do klasy, w których to kręgach nie ma grup przestępczych, jest bardzo luźne, trochę tylko obrazowe. W grupie, ba w organizacji przestępczej działającej pod płaszczykiem legalności, legalizmu 😉 , której członkowie czerpią ze swych przestępczych działań korzyści majątkowe i osobiste, zaspokajają swe zwyrodnialcze potrzeby, wyłamanie się może być niebezpieczne. Niebezpieczne dla członków grupy przestępczej i oczywiście tym samym niebezpieczne, nawet śmiertelnie niebezpieczne dla tego, który wyłamał się. Oto on stał się uczciwym – jest obawa że mu tak „odpier…oli” że ujawni co się wyprawia w „organizacji”, może wcześniej nagrywał.

Przy okazji, znacie jakiegoś prawnika, słyszeliście o jakimś prawniku który publicznie opisał (po latach) jak to działa naprawdę? Ja nie znam, nie słyszałem. Policjanci owszem, księża, przestępcy np. z tzw. mafii pruszkowskiej ale nie ci togach. Nakaz omerty czyli trzymania ryja na kłódkę w sprawach przekrętów koleżanek i kolegów i tuszowania tych przekrętów jest bodaj bardziej „święty” niż w La Cosa Nostra.

Wy, adwokaci, radcowie prawni, też święci nie jesteście, o przepraszam, niektórzy z Was – mający „układy” z sędziami.

I dlatego to my – obywatele musimy ich piętnować, karać, znaczy się sędziów przede wszystkim. Pomóżmy stać się uczciwymi tymi spośród nich, którzy chcieliby ale powiedzmy że nie mogą 😉 . Czy są tacy? Może niewielki odsetek. Pozostałych trzeba będzie do skutku… Wszystkich postawmy między młotem a kowadłem; at co ja gadam, po prostu karzmy ich, to przestaną.

Nieraz widziałem zażenowanie także na twarzach adwokatów, bo ich to też dotyczy, widziałem dezaprobatę (z uśmiechem), co ich w ich oczach zapewne usprawiedliwiało 😉 Wiecie, „nie ja ten system takim stworzyłem, muszę się dostosować, ale tak naprawdę, to gardzę nim” 😉

Oczywiście na siłę nikt nikogo nie trzyma w „wymiarze sprawiedliwości”, więc bez przesady. 😉 Można po prostu odejść z tego zawodu pod byle pretekstem koleżeńskim.

Luty 22nd, 2016 at 6:47 am

Skomentuj