Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy trzeba przechodzić przez pasy dla pieszych?

skomentuj

Pytanie: Spotkałam wczoraj sąsiadkę która zwierzyła mi się, że otrzymała mandat w wysokości 50 złotych za to, że przeszła na druga stronę jezdni nie o pasach tylko jakieś 20-30 metrów dalej. Wynurzył się radiowóz policyjny z którego policjanci chyba obserwowali ten odcinek. Policjant powiedział że to jest taka akcja mająca zapewnić bezpieczeństwo a ja myślę, że także dochody dla budżetu. Jezdnia ta jest raczej niezbyt ruchliwa. Chciałabym się dowiedzieć czy to naprawdę jest tak, że muszę szukać pasów dla pieszych i nadrabiać na przykład kilometr żeby przejść na drugą stronę jezdni?

Odpowiedź: Nie ma znaczenia to, jak wielkie jest natężenie ruchu drogowego w danym miejscu jezdni (zresztą, jak to ocenić, co znaczy „niezbyt ruchliwa”…). Pieszy powinien co do zasady korzystać tylko z pasów dla pieszych czyli z tej tzw. zebry. Może jednak przejść jezdnie w miejscu gdzie brak jest przejścia dla pieszych jeżeli odległość do najbliższego przejścia dla pieszych jest większa niż sto metrów. A przez skrzyżowanie może pieszy przejść nawet jeżeli znajduje się ono w odległości mniejszej niż sto metrów od przejścia – pasów dla pieszych (art. 13 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

24/01/2016

kategoria: społeczeństwo

Skomentuj