Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Bezprawne wezwanie dłużnika do stawienia się w kancelarii komornika

komentarze 2

Pytanie: Pana bloga czytuje od dosyć dawna. Zachecona ‘strona o mnie’ postanowiłam do Pana napisac z zapytaniem, bo bardzo się denerwuje. Aktualnie przebywam za granica od lipca i planuje powrot w maju lub później – nieważne. Mam zadluzenie na około 14 tys i ta sprawa jest u komornika w Warszawie a ja mieszkałam (jestem tu zameldowana i tu mieszka moja mama) w Zyrardowie pod Warszawa. Szczerze mowiac zapomniałam o tym zadluzeniu – miałam blokadę konta od marca 2015 i w zasadzie cisza. Nic nie wplywalo do komornika bo na chwile obecna nie korzystam z konta polskiego. Wczoraj mama się ze mna skontaktowala, ze w skrzynce znalazła wezwanie od komornika do stawiennictwa się oraz kartke ze stanem sprawy na dzień 23-10-2015 (a data wezwania 20.10.2016…). Niestety nie jestem w stanie stawic się do komornika; w sumie nie mam zadnego majątku w Polsce – ani zadnej ruchomości ani nieruchomości. Napisalam maila do kancelarii, ze stawic się nie mogę z w/w powodu ale, ze mogę wplacac na chwile obecna 500zl/msc. Jak Pan myśli czy to, ze nie stawie się w kancelarii ale napisze mail w jakiś sposób pomoze uniknąć tego, żeby komornik nie pojawil się znowu – chodzi mi o to, ze moja mama tam mieszka i nie chce żeby ktoś ja niepokoil. A zadluzenie wiem, ze mam i wiem, ze trzeba je uregulować.

Odpowiedź: Zgodnie z Art. 801 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może wezwać dłużnika do złożenia wyjaśnień. Nie jest napisane w tym art. że dłużnik musi stawić się w kancelarii komornika; jest to wymysł komorników niemający podstawy prawnej. Zamiast stawiać się w kancelarii, może Pani wysłać wyjaśnienia pocztą poleconą (lepiej niż mailem, pomimo że wysłała Pani maila) informując, jaka jest Pani sytuacja, czy i ewentualnie jakie składniki majątku Pani posiada, czy / jakie kwoty w jakim odstępie czasu może Pani wpłacać komornikowi. I podać aktualny adres do korespondencki (polski komornik na pewno za granicą nie będzie prowadził egzekucji przeciwko Pani). Otrzymawszy taka informację komornik nie powinien już przychodzić pod adres mamy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.5]

22/01/2016

kategoria komornik

Komentarze do 'Bezprawne wezwanie dłużnika do stawienia się w kancelarii komornika'

Subscribe to comments with RSS

  1. No i wezwanie do komornika ze skrzynki, a raczej karteczkę w formacie wizytówki z nie wyraźnym drukiem i pewnie art. o możliwości wejścia do mieszkania możesz do kosza wrzucić.

    xxx

    22 Sty 16 22:42

  2. Z tym wejściem do mieszkania, nawet pod nieobecność domowników przy użyciu ślusarza i w asyście policji to wcale nie jest żadna bujda. Komornik wcale nie musi dawać wiary że dłużnik nie ma w miejscu zameldowania żadnych wartościowych rzeczy do zajęcia. Lub nie musi wierzyć że dłużnik przebywa zagranicą, bo tak mu napisał. Jak się wierzyciel uprze i złoży odpowiedni wniosek, opłaci zaliczkę, komornik moim zdaniem musi to zrobić, o ile nie ma twardych dowodów iż dłużnik faktycznie nie przebywa w miejscu zameldowania. Inaczej to każdy by sobie pisał do komornika „Jestem na Galapagos, nie mam nic, proszę mi dać spokój”. Inna sprawa że jak wierzyciel zacznie dostawać swoją kasę nawet w ratach, raczej takiego wniosku nie złoży.

    Szalony Kefir

    26 Sty 16 23:59

Skomentuj