Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucja z ułamkowej części ruchomości będącej współwłasnością

komentarze 2

Pytanie: Mam w domu taką sytuację: Mój tata i jeden z jego braci są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego, które przekazali im rodzice przed śmiercią i oni sami podzielili się między sobą po połowie. Od ponad 20 lat nie utrzymujemy z taty rodzeństwem kontaktu mimo że mieszkają w tym samym domu co my (oprócz ich siostry). Ale jakiś czas temu dzwonił do mojego brata bank w sprawie nie spłacanego ogromnego długu przez tego drugiego współwłaściciela. I oczywiście zmuszeni przekazaliśmy informacje, że bank się upomina o jego dług, a on na to, że żadnego długu nie ma (oczywiście nie odbyło się bez kłótni). Przez jakiś czas była cisza ale ostatnio straszą nas że to tata będzie spłacał te długi i czekają na komornika aż zajmie wszystkie maszyny rolnicze a przypominam wszystko jest współwłasnością (taty i tego brata co ma długi) I tu nasuwa sie moje pytanie: czy coś grozi mojemu tacie za to, że ten nie spłaca tego długu a jest z nim współwłaścicielem wszystkiego tego co mamy (oprócz rzeczy, które są na brata i na mame) ? Boje się, że tata będzie musiał za niego spłacać ten dług a to nie są małe pieniądze i że zabiorą nam wszystkie maszyny. Dodam, że nic nie wiedzieliśmy o tym zadłużeniu do momentu jak do brata zadzwonili z tego banku. Proszę o jakąś radę w tej sprawie. To dla mnie bardzo ważne. Boimy się że stracimy dach nad głową bo tez jest współwłasnością w połowie. A tak korzystając z okazji chciałam się jeszcze zorientować jak można ich zmusić żeby oddali nam chociaż jeden pokój do którego moim zdaniem tata ma prawo bo jest współwłaścicielem domu pół na pół a użytkujemy dosłownie ¼ całego budynku. Nas jest pięcioro (mama, tata, 2 braci i ja) i od ponad tych 20 lat mamy tylko jeden pokój (4x5m), a oni mieszkają za ścianą tylko we dwóch i mają dwa pokoje i kuchnie o tych samych wymiarach. Ich siostra mieszka w blokach a najwięcej się tutaj wtrąca i buntuje tych dwóch przeciwko nam. Jest jakieś inne rozwiązanie niż założenie sprawy o podział majątku ?

Odpowiedź: Jeżeli ojciec z bratem faktycznie podzielili się rzeczami czyli np. „ja biorę kombajn a Ty traktor” czyli nie ma rzeczy będącej współwłasnością ich obu, to oczywiście ruchomości (sprzęty, maszyny) będące własnością Twojego taty nie podlegają zajęciu za długi jego brata czyli stryjka Twego.

Jeżeli zaś są obaj współwłaścicielami tych ruchomości, to sprzedany (zlicytowany) może zostać tylko udział dłużnika. Polegałoby to na tym, że ewentualny nabywca zastąpiłby w posiadaniu 50% brata ojca. Reguluje to tak art. 846 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że egzekucja z ułamkowej części rzeczy ruchomej będącej wspólną własnością kilku osób odbywa się w sposób przewidziany dla egzekucji z ruchomości, z zastrzeżeniem, że sprzedaży podlega tylko udział dłużnika.

No chyba że tata chciałby, to może skorzystać z § 2 tego art. który stanowi, że innym współwłaścicielom przysługuje łącznie prawo żądania, aby cała rzecz została sprzedana.

Praktycznie bywa chyba najczęściej tak, że współwłasność odstrasza potencjalnych nabywców.

Co do nieproporcjonalnego zajmowania izb, to chyba tylko zniesienie współwłasności może formalnie rozwiązać problem. A jak tego nie chcecie, to możecie wejść też do izb nazwijmy w nadmiarze zajmowanych przez nich.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

18/01/2016

Komentarze do 'Egzekucja z ułamkowej części ruchomości będącej współwłasnością'

Subscribe to comments with RSS

 1. Niedawno temu zmarła moja mama, pozostawiając mieszkanie własnościowe bez testamentu,
  które dziedziczę wraz z siostrą 50/50.

  Siostra jest zadłużona, bez przerwy ma zajęcia, z których wychodzi na chwilę na „prostą”.
  Nie byliśmy jeszcze u notariusza potwierdzić spadku, lecz zaczynam mieć sporo wątpliwości.
  Siostra mieszkała ostatnie lata w mieszkaniu mamy i nie ma w zasadzie gdzie się wyprowadzić. Parę lat temu sprzedała swoje mieszkanie, a z pieniędzy, okazało się, nic nie zostało, więc nie ma mnie jak spłacić.

  Obawiam się, że potwierdzając spadek u notariusza, mogę mieć problem z potencjalnym komornikiem ( jak nie dziś, to za miesiąc, pół roku, rok), a także obawiam się , że z pieniędzy jakie otrzymuje siostra (renta) zaczną powstawać długi za bieżące płatności za mieszkanie, media.

  W jaki sposób rozegrać sprawę u notariusza, aby mieć pewność, że na 50% własność mojej siostry nie wejdzie kiedyś komornik, oraz jak się zabezpieczyć w SM, aby w przyszłości nie płacić czynszu, mediów za moją siostrę.
  Na ten czas, do chwili sprzedaży mieszkania rozważałem, aby siostra była rezydentem mieszkania z wszelkimi konsekwencjami dotyczącymi jego utrzymania.
  Jednak sprzedaż to nie jest „5 minut”, więc mam świadomość że upływający czas może przynieść w/wymienione konsekwencje.

  Trudno mi wydobyć prawdę o rzeczywistej sytuacji finansowej siostry, ponieważ całe życie jest to temat z gatunku science fiction, i tutaj nigdy nic się nie zmieni.

  Kwik

  21 Kwi 17 16:45

 2. Dopóki mieszkanie figuruje na zmarłą to jest (spora) szansa na to, że komornik nie dowie się o tym, że zostało odziedziczone przez Was. Jednak prędzej lub później dowie się o tym spółdzielnia jeżeli mieszkanie zostanie zadłużone w spółdzielni i wówczas oboje solidarnie odpowiadacie za ten dług. W mojej ocenie nie ma znaczenia, że Pan nie mieszka tam. Płacenia za siostrę może Pan uniknąć po zniesieniu współwłasności. Jednak w tym wypadku jak i w ogóle po stwierdzeniu nabyciu tego mieszkania jako spadku, komornik może zając i zlicytować część należącą siostry.

  Jeżeli komornik już sprawdzał, czy siostra jest właścicielem / współwłaścicielem nieruchomości, to zapewne nie będzie tego sprawdzał ponownie, chyba że dojdzie do egzekucji nowa sprawa, zwłaszcza u innego komornika (ale u tego samego też – na wniosek nowego wierzyciela komornik powinien sprawdzić czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości).

  Można by zrobić tak, że najpierw znajdziecie klienta na kupno mieszkania a później szybko załatwiacie nabycie spadku i sprzedajecie mieszkanie.

  admin

  21 Kwi 17 17:35

Skomentuj