Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Podpis plus odcisk palca – na problemy z grafologami

komentarze 2

Kiedyś na jakimś chińskim filmie z akcją toczącą się bodaj w XIX albo w pierwszej połowie XX wieku widziałem, jak hazardzista karciany poświadczał swe zobowiązania finansowe odciskiem palca i chyba był to standard tam, wtedy. Bez podpisu.

W Polsce, osoba która może się podpisać (tzn. nie jest sparaliżowana itd.), musi zgodnie z art. 78 Kodeksu cywilnego złożyć podpis a nie odcisk palca. Tylko jeżeli osoba nie może się podpisać, to zgodnie z art. 79 Kodeksu cywilnego, może dokonać tuszowego odcisku palca. Swoją drogą, najlepiej odcisnąć 2×5 palców, bo nie wiadomo przecież, czy się kiedyś któregoś palca nie straci, np. od wybuchu petardy.

Błędne, wyrażające wątpliwość oraz sprzeczne w sprawie tego samego podpisu opinie grafologów to nie są odosobnione przypadki. Obowiązek dokonania tuszowego odciśnięcia palca obok podpisu wyeliminowałby te problemy, czyż nie? Przecież trafnego porównania odcisków palców tzn. stwierdzenia że to ten sam palec, może wszak nawet laik dokonać, bez wątpliwości. Zastępowania podpisu odciskiem palca nie sugeruję, bo od niektórych można by takowy zdobyć podstępem np. upiwszy lub uśpiwszy. Jednak złożenie łącznie podpisu oraz odcisku palca jest wysoce pożądane celem wyeliminowania a przynajmniej znacznego ograniczenia wystąpienia ryzyka ewentualnych wątpliwości, pokrzywdzenia kogoś błędną, albo i celowo nierzetelną opinią grafologa. Ograniczenia (a nie wyeliminowania) dlatego, że oczywiście nie można wykluczyć tego, że przy zdobytym podstępnie odcisku palca ktoś dobrze podrobi podpis właściciela tegoż palca.

I choć na dzień dzisiejszy nie ma takiego obowiązku, żeby obok podpisu palec w tuszu odciskać, to przecież zakazu też nie ma. I w razie wątpliwości co do podpisu, dowód z odcisku palca mógłby zostać wzięty pod uwagę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

17/01/2016

kategoria dowody

Komentarze do 'Podpis plus odcisk palca – na problemy z grafologami'

Subscribe to comments with RSS

 1. A jak odcisk będzie się zgadzał, a podpis będzie sfałszowany, to co?

  Lech (remitent.pl)

  28 Sty 16 09:34

 2. No to na przykład można uznać, że odcisk jest wiążący, że nie mógł się wówczas podpisać. Oczywiście ryzykowne to, bo ten czyj odcisk może wywodzić, że przeciwnie, tego dnia był zdrów i dowody na to przedstawiać.

  Generalnie natomiast oczywiście może taka niezgodność wyniknąć i jeżeli opinie kilku grafologów są zgodne iż to nie jest jego podpis, to jest problem. Jednak bywa i tak, że grafolog nie ma pewności i w takiej sytuacji uznałbym odcisk jako czynnik nazwijmy, przeważający szalę.

  Nasuwa się też pytanie, skąd odcisk na dokumencie, skoro właściciel tegoż nie zgłosił organom ścigania wymuszenia na nim odciśnięcia palca ani tego, ze został podstępem pozbawiony świadomości jak i nie był obłożnie chory wówczas gdy odcisk był wykonany.

  admin

  28 Sty 16 10:28

Skomentuj