Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik dowie się o odziedziczonej części nieruchomości

skomentuj

Pytanie: Odziedziczyliśmy w pięciu postanowieniem sądu o stwierdzenie nabycia spadku po mamie całość tj. dom, zabudowania i pole. Ponieważ jeden z braci ma od kilku lat komornika na „karku” nurtuje mnie pytanie czy komornik może upomnieć się o jego część skoro nie został jeszcze dokonany dział spadku i nie ma wpisu do ksiąg wieczystych.

Odpowiedź: Skoro nie dokonano działu spadku, to ani w ewidencji gruntów ani w księdze wieczystej brat nie figuruje jako współwłaściciel (właściciel) nieruchomości. A skoro nie to komornik nie dowie się o tym, że brat odziedziczył część nieruchomości tzn. nie dowie się w urzędzie gminy / miasta / w starostwie powiatowym i nie wyczyta tego w księdze wieczystej tej nieruchomości gdyż właśnie nie dokonano działu spadku.

No chyba, że wierzyciel albo komornik dowie się o tym, że mama zmarła i sprawdzi w sądzie czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Wówczas dowie się o tym, że nabyli Państwo spadek, w tym brat również. Nie wiem, czy ktoś „życzliwy” wiedzący o sprawie może im o tym donieść, czy wierzyciel albo komornik sami się dowiedzą.

03/01/2016

kategoria: spadek

Skomentuj