Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Termin wypowiedzenia umowy najmu na czas określony

3 komentarze

Pytanie: Jaki jest termin wypowiedzenia umowy najmu na czas określony? Zawartej na pół roku, na rok, na dwa lata?

Przeczytaj też: Brak okresu wypowiedzenia w umowie najmu

Odpowiedź: Umowa najmu zawarta na czas określony może zostać wypowiedziana i zakończona wcześniej tylko wówczas, gdy strony w umowie zastrzegły taką możliwość w określonym wypadku. Wynika to z art. 673 § 3 kodeksu cywilnego który stanowi, że jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Przeczytaj też: Wynajmujący nie jest właścicielem mieszkania

Jeżeli strony umowy najmu nie zastrzegły w niej możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia, to nie można jej wcześniej wypowiedzieć i trwa do dnia oznaczonego w umowie. Chyba, że zaistniały szczególne okoliczności wskazane w ustawie: Rozwiązanie umowy najmu przez wynajmującego bez wypowiedzenia oraz Wypowiedzenie umowy najmu z powodu zaległości czynszowych oraz Rozwiązanie umowy najmu przez najemcę bez wypowiedzenia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 czerwca, 2023

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Termin wypowiedzenia umowy najmu na czas określony'

Subscribe to comments with RSS

  1. To mi się podoba: “jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia” Na przykład ślady grzyba na ścianie (który najemca może sam wyhodować) zagrażają zdrowiu i jest podstawa do wypowiedzenia przed terminem. Grzyb można usunąć ale najemca nie musi się na usunięcie (przez właściciela) godzić, ma pełne prawo wypowiedzieć umowę najmu.

    Dodek

    7 cze 23 o 13:11

  2. niestety przeważnie jest tak, że właściciela mieszkania stać na wynajęcie prawnika do sprawy sądowej a najemcę przeważnie nie stać na prawnika. a w sądzie przy spornej sprawie wygra ten kogo reprezentuje prawnik.

    zośka

    9 cze 23 o 20:26

  3. Gdy jeden ma prawnika a drugi nie to ten drugi nawet w pewnej sprawie przegra.

    cos

    9 cze 23 o 21:34

Skomentuj