Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a konto bankowe osoby nie będącej dłużnikiem

skomentuj

Pytanie: Dziś przyszła do mnie poczta o komornika, i przysłał mi dokumenty.
1. Wniosek byłej żony która zakłada mi komornika
2. Informacja że mogę zaskarżyć komornika
3. Wyciągi bankowe,
4. Odręczne oświadczenie, ile otrzymała pieniędzy ode mnie na alimenty bez pokazania wpłat z konta
Co do wyciągów bankowych to przysłał mi od mojej mamy, z którego robiłem przelewy alimentacyjne.

Pytanie 1, czy mógł wejść na konto mojej mamy? pytanie 2, czy może byłej żonie pokazać skąd były przelewy na konto mojej mamy?

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa zająć konta osoby która nie jest dłużnikiem w sprawie egzekucyjnej prowadzonej przez niego. To, że z konta Pana mamy były wykonywane przelewy dla wierzyciela / do komornika, nie ma tu żadnego znaczenia.

Komornik nie może sprawdzić na koncie osoby trzeciej czyli Pana mamy w tym wypadku, skąd dokonywane były przelewy na to konto. Nawiasem mówiąc, komornik nie ma też wglądu do historii operacji na koncie dłużnika które zajął.

Komornik może ewentualnie wysłać do Pana mamy zajęcie wierzytelności a raczej zapytanie, czy Pana mama nie jest aby winna Panu pieniądze. Jak mniemam, Pana mam nie jest Pana dłużnikiem zatem wystarczyłoby aby odpisała komornikowi, że nie jest Pana dłużniczką. Jednakże nawet gdyby odpisała, że tak, jest Pana dłużniczką, to i tak komornik nie mógłby zająć konta bankowego Pana mamy jako wciąż osoby trzeciej przeciwko której komornik nie ma wyroku.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.2]

30/12/2015

Skomentuj