Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dłużnik chce założyć spółkę z o.o. i żeby otrzymała kredyt

skomentuj

Pytanie: Jeden z wniosków jaki mi się nasunął to, że komornik dowie się, że mam spółkę tylko wtedy gdy ktoś doniesie lub poinformuje go zus lub sam z własnej woli zechce sprawdzić to w KRS. Czy tak? Czy mógłbyś mi w takim razie podpowiedzieć, co zrobić. Czy ryzykować i zakładać ową spółkę jako jedyny właściciel, czy też wziąć sobie wspólnika i najlepiej aby on był większościowym udziałowcem?

Druga sprawa to finansowanie tej spółki – czy orientujesz się jakie mam szanse na dofinansowanie spółki kredytem lub dofinansowaniem gdy ja jako dłużnik, bez majątku, ze złą historią kredytową i zawalonym BIK, chciałbym starać się o fundusze na zakup towarów i rozwój na początek. Czy to że nowa spółka byłaby sama w sobie „czysta” otwiera jej drogę do prawie wszystkiego? Czy też współwłaściciele są sprawdzani jako spółka?

A może kupić gotową założoną taką za 2500zł już istniejącą?

Odpowiedź: No chyba tak, tzn. jeśli komornik sam nie sprawdzi tego i mu nikt o tym nie doniesie to nie dowie się, że dłużnik jest udziałowcem w spółce.

Nowa spółka z o.o. nie otrzyma kredytu. Chyba prędzej kredyt otrzyma osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niż spółka z o.o. I podobno coraz więcej banków przed udzieleniem kredytu spółce kapitałowej sprawdza też jej udziałowców, nie tylko członków zarządu. Mimo twego, że jak może wiesz, udziałowcy nie odpowiadają za zobowiązania spółki z o.o. Wiarygodny finansowo wspólnik – udziałowiec to oczywiście atut przy ubieganiu się o kredyt (zakładając, ze zostanie sprawdzony przez bank) ale wspólnik posiadający mniejszy udział, też może zostać sprawdzony. Jak napisałem jednak, otrzymanie kredytu (bez zabezpieczenia rzeczowego) przez nową spółkę z o.o,. jest chyba niemożliwe praktycznie.

Kupno działającej spółki za niewielką cenę oznacza, że taka spółka nie jest zbyt wiarygodna finansowo dla banku. Nie masz też chyba pewności, że tuż przed sprzedaniem Ci jej nie zostały zaciągnięte jakieś zobowiązania których nieuczciwy zarząd nie wykazał i które zostaną ujawnione po jej nabyciu kiedy to wierzyciele zaskoczą Cię swymi roszczeniami. No przynajmniej ja obawiałbym się tego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

30/12/2015

kategoria: spółka z o.o.

Skomentuj